streda, 28. feb. 2024
Začína platiť zmena zákona: Domový poriadok bude záväzný

Začína platiť zmena zákona: Domový poriadok bude záväzný

31.1.2020, 05:00
tvnoviny.sk

Podľa nového zákona sa zmenili aj pravidlá zverejňovania neplatičov na tzv. nástenke hanby.

Od soboty (1. 2.) sa asi vo väčšine bytových domov zmení niekoľko vecí. Začína totiž platiť zmena zákona, že domový poriadok bude záväzný. Je to dokument, ktorý musí odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov.

"Vlastníci bytov si budú môcť určiť vlastné pravidlá, ktoré budú pre každého v dome záväzné. Doteraz mali odporúčací charakter. Budete si môcť stanoviť napr. či budú môcť ľudia prášiť koberce z balkóna alebo fajčiť v spoločných častiach. Ak niekto poruší poriadok, bude musieť zaplatiť pokutu," vysvetlil v Teleráne Marek Perdík zo Združenia pre lepšiu správu bytových domov.

Informáciu priniesla stránka tvnoviny.sk.

Podľa jeho slov sa zmenia aj právomoci zástupcu vlastníkov, ich rozsah bude závisieť od toho, ktoré mu majitelia bytov v Domovom poriadku schvália. Pri hlasovaní platí pravidlo - jeden byt, jeden hlas.

Nástenka hanby neplatičov

Zmeny sa týkajú aj tzv. nástenky hanby, kde bytové spoločenstvá zverejňovali neplatičov. Doteraz platilo, že meno neplatiča sa na nástenke objavilo až pri dlžnej sume 500 eur. Po novom tam bude môcť zástupca vlastníkov zverejniť neplatiča, ktorý neuhradil tri zálohové platby.

Schodolez pre invalida

Novinkou je tiež to, že imobilný alebo zdravotne postihnutý obyvateľ domu si môže nainštalovať zdvíhaciu plošinu do spoločných priestorov bez súhlasu vlastníkov, čo sa v minulosti nedalo.

Jeden z takýchto prípadov sledovala aj TV Markíza.

Copyright © 2024 Šamorínčan