streda, 19. jún. 2024
Začal sa lockdown. Aké platia opatrenia?

Začal sa lockdown. Aké platia opatrenia?

25.11.2021, 09:02
Oznam

Vláda vyhlásila od polnoci zo stredy 24. novembra na štvrtok 25. novembra núdzový stav. Vyhlásila ho na 90 dní, aby mohla zároveň obmedziť pohyb ľudí zákazom vychádzania - lockdown. Vláda prijala zákaz vychádzania s dôvodu veľkého počtu pacientov v nemocniciach - je ich viac ako 3 200. Lockdown platí zatiaľ na dva týždne, teda do stredy 9. decembra. Vláda prehodnotí situáciu 5. decembra a rozhodne sa, či zákaz vychádzania predĺžiť alebo nie.

Zákaz vychádzania platí pre očkovaných, neočkovaných aj tých, čo prekonali covid, nariadenie vlády medzi týmito skupinami nijako nerozlišuje. Prípadné uvoľňovanie pravidiel by sa však malo týkať hlavne zaočkovaných a tých čo prekonali ochorenie.

Čo znamená zákaz vychádzania?

Ľudia nemôžu opustiť svoje bydlisko, okrem ciest, na ktoré platia výnimky. Tých je pomerne veľa, týkajú sa ciest do práce, do takzvaných esenciálnych obchodov, do škôl, ale aj cesty k lekárovi, na očkovanie a testovanie, na niektoré hromadné podujatia či do prírody. Kompletný zoznam výnimiek nájdete tu:  UZNESENIE

Platí zákaz vychádzania celý deň?

Áno, no po ôsmej večer sa ešte sprísňuje, lebo večer už neplatia ani niektoré výnimky. Napríklad pri ceste do práce, do prírody či do predajne potravín sa nemusíte pozerať na hodinky, no pre návštevu kostola, kočíkovanie, cestu dieťaťa do školy či cestu na pohovor platí, že do ôsmej večer by ste mali byť naspäť.

Vo vládnom uznesení sa píše, že zákaz vychádzania neplatí od jednej do piatej ráno. Prečo je to tak?

Vláda týmto krokom vyhovuje požiadavkám zákona, aby núdzový stav a zákaz vychádzania platili len v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas. Podobný princíp poznáme aj z druhej vlny pandémie. Počas hlbokej noci teda zákaz vychádzania neplatí, ale je to skôr technická a legislatívna záležitosť.

Môže ísť dieťa do škôlky počas lockdownu?

Áno. Jasle, škôlky aj školy ostávajú otvorené. Na cestu do materskej, základnej, strednej aj vysokej školy je výnimka zo zákazu vychádzania a to pre dieťa a pre sprevádzajúciu osobu.

Musia nosiť deti v škole opäť rúška? 

Áno, a to hneď od štvrtka 25. novembra. Prinajmenšom rúško musia mať žiaci základných škôl, špeciálnych základných škôl a žiakov prvých štyroch ročníkov osemročných gymnázií.

Musím nosiť rúško vonku? 

Áno. Doteraz boli pri nosení rúšok rozdielne podmienky podľa okresov. Od štvrtka 25. novembra je však vo všetkých okresoch v exteriéri povinné rúško, respirátor, šál alebo šatka, ak ste od cudzích osôb vzdialený menej ako dva metre.

Ak ste v interiéri, a to aj vo vlakoch či v mestskej hromadnej doprave alebo v taxíku, musíte mať respirátor, a to v každom okrese.

Budú otvorené fitnescentrá, hotely a plavárne?

Nie. Výnimku má krátkodobé ubytovanie v súvislosti s výkonom práce alebo podnikania.

Cesta na očkovanie, testovanie či k lekárovi bude možná?

Áno. Človek bude môcť opustiť svoje bydlisko aj vtedy, ak bude sprevádzať blízku a na to odkázanú osobu k lekárovi alebo jej pôjde pomôcť k nej domov.

Medzi okresmi sa bude možné presúvať?

Nie. Človek však bude môcť ísť na svoju chatu aj mimo svojho okresu. Takisto bude môcť ísť za blízkou osobou mimo svojho okresu, ak bude potrebovať jeho opateru.

Bude možný relax v prírode?

Pobyt v prírode bude môcť byť len v rámci okresu. Obyvatelia Bratislavy budú môcť ísť v rámci kraja a Košičania aj do okresu Košice-okolie.

Bude možné ísť na pohreb či sobáš?

Áno, ale len na pohreb blízkej osoby. Rovnako bude povolené ísť na sobáš či krst.

Ako to bude so starostlivosťou o domáce zvieratá?

Vychádzky so psami a mačkami budú možné do 500 metrov od bydliska. Aj o ostatné zvieratá sa bude možné starať aj mimo svojho domu.

Bude možné ísť na omšu?

Nie. Individuálna návšteva kostola bude povolená, a to napríklad na spoveď alebo prijímanie. Omše budú online.

Môžem si ísť zabehať von? 

Áno, individuálny šport má výnimku a môžete ho robiť aj počas zákazu vychádzania. Môžete behať aj po ôsmej večer.

Môžeme si zahrať s kamarátmi cez víkend vonku basketbal? 

Nie. Povolené sú len individuálne športy, nie kolektívne. Zákaz vychádzania má zamedziť stretávaniu ľudí.

Môžem ísť nakúpiť hračky pod vianočný stromček?

Nie, predajne hračiek medzi výnimkami nie sú. Môžu však fungovať ako výdajné miesta pre tovar nakúpený na diaľku – či už cez e-shop alebo napríklad aj cez telefón.

Esenciálne prevádzky:

predajne potravín,
prevádzky verejného stravovania aj stánky, ktoré fungujú ako výdajné okienka alebo ako donáška,
predajne drogérie,
predajne obuvi,
lekárne, optiky a predajne zdravotníckych pomôcok,
trafiky,
predajne krmív pre zvieratá a veterinárne ambulancie,
výdajné miesta e-shopov,
zásielkový predaj tovaru zakúpený na diaľku,
predajne náhradných dielov pre autá a odťahovky,
prevádzky telekomunikačných operátorov,
pošty, banky, poisťovne,
práčovne a čistiarne odevov,
čerpacie stanice,
pohrebné služby a krematóriá,
stanice STK a emisnej kontroly,
servis elektroniky,
taxislužby,
advokátske kancelárie, notári, exekútori,
kľúčové služby,
zberné dvory,
služby dlhodobého ubytovania,
domáce a záhradkárske potreby,
liečebné kúpele,
nekryté trhoviská,
prevádzky potrebné pre hromadné podujatia.

Bude sa dať do práce chodiť bez obmedzení?

Nie celkom. Cesta do práce a späť patrí medzi výnimky zo zákazu vychádzania, bez ohľadu na to, či idete do práce alebo späť ráno, večer alebo v noci. Musí však ísť o prácu, ktorá sa nedá vykonávať z domu a podľa vládneho nariadenia by ste sa mali zároveň preukázať potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.

Druhé obmedzenie bude zavedené od pondelka budúceho týždňa (29. novembra), keď by firmy mali prejsť na fungovanie v OTP režime. Na pracovisko budú mať vstup očkovaní a tí, čo covid prekonali. Ostatní sa budú musieť dať testovať.

Povinné testovanie bude raz za sedem dní. Na splnenie podmienky „testovaní“ bude potrebný antigénový samotest nie starší ako sedem dní od odberu, nie od výsledku testu. Testovať sa bude priamo na pracovisku, presný manuál vydá ministerstvo hospodárstva vo štvrtok.

Keď pracujem na dohodu, tiež musím pracovať v OTP režime? 

Áno. Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva budú od pondelka v OTP režime musieť pracovať všetci pracovníci bez ohľadu na formu zmluvy so zamestnávateľom (napríklad živnostníci, dohodári). Povinnosť OTP režimu sa nebude vzťahovať na zamestnancov, ktorí na pracovisku či v iných priestoroch neprichádzajú do styku s inými osobami. Ak teda napríklad strážite objekt a ste sám počas celej pracovnej doby, na OTP režim prejsť nemusíte.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan