nedeľa, 14. apr. 2024
Výstraha pred búrkami platí aj pre okres Dunajská Streda

Výstraha pred búrkami platí aj pre okres Dunajská Streda

8.6.2022, 13:05
SITA

Na takmer celom Slovensku hrozia v stredu búrky, aj intenzívne a vyskytnúť sa môžu aj krúpy. Ako na svojom webe informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), výstraha prvého stupňa neplatí iba pre deväť okresov na východe krajiny (Michalovce, Sobrance, Trebišov, Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou). Výstraha platí do 10.6.2022 00:00.

Meteorológovia varujú pred zvýšenou pravdepodobnosťou výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 km/h a s krúpami. „Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.),“ informuje SHMÚ.

Vietor môže podľa meteorológov spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch, objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie.

Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 19 až 25 stupňov Celzia. V Nitrianskom aj Banskobystrickom kraji, v Above, na Šariši a Zemplíne bude väčšinou 25 až 31 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov sa bude pohybovať v okolí 13 stupňov Celzia.

Copyright © 2024 Šamorínčan