štvrtok, 25. júl. 2024

Výstava v synagóge: Skladá sa obrovské puzzle

18.10.2018, 09:25
Slávka Gáborová

Podarí sa to? Poskladať 2 700 špeciálne vyrobených kachličiek tak, aby na podlahe synagógy zrkadlili jej strop. Príďte pomôcť. :-)

V šamorínskej AT Home Gallery sa začína ďalšia nezvyčajná inštalácia a hociktorý jej návštevník sa môže zapojiť do jej vytvárania. Už aj dnes.

IMG_3714

Samotná vernisáž sa uskutoční v nedeľu 21. októbra o 16. hodine.

Autorom inštalácie Niekde som to našiel, ale neviem to nájsť je výtvarník Jaro Varga.. ,,Ľudia, ktorí budú skladať mozaiku, budú vidieť len malý výsek z celkovej podoby stropu synagógy. A to sa im počas ich práce zafixuje do pamäti a s tým obrazom budú chodiť po svete,” povedal mladý umelec, ktorý pochádza z Trebišova a momentálne pôsobí v Prahe.

Kachličky, ktoré môžu návštevníci výstavy skladať na podlahe, boli vyrobené v Prahe tak, aby verne odzrkadlovali strop synagógy.

IMG_3699 IMG_3697

A čo hovorí o jeho aktuálnej práci kurátorka výstavy Lucia Tkáčová?

V tomto procesuálnom diele Varga aktivuje starobylé obrazce zo stropu synagógy a na princípe alchymickej axiómy "ako hore tak aj dole" - ich prenáša na zem, do ľudských myslí a do ich pohybov v priestore. Je to interaktívny proces, v ktorom sa návštevník stáva riešiteľom hlavolamu a spolu-staviteľom, ľudské telo je nositeľom pamäti a rozpamätávanie sa je nástrojom poznania.”

 

Copyright © 2024 Šamorínčan