nedeľa, 26. máj. 2024
Výrobky zo Šamorína sa používajú pri liečbe chorých

Výrobky zo Šamorína sa používajú pri liečbe chorých

11.5.2021, 13:45
Galina Sándorová

Sky Medical v šamorínskom priemyselnom parku aj v čase korony rástol. Firma mala pred tromi rokmi vo výrobe tri operátorky, dnes ich je päťdesiat, no opäť sa rozširuje, lebo dopyt po jej výrobkoch rastie. „Vyrábame sterilné zdravotnícke pomôcky na oddelenia kritickej starostlivosti, rôzne hadičkové infúzne sety či kardiologické katétre. Poznáme požiadavky zdravotníckeho personálu, potreby pacientov, ako aj zákonné požiadavky na daný druh výrobku a vieme pružne a rýchlo reagovať, vďaka čomu si získavame klientov. A vďaka precíznosti si ich dokážeme aj udržať,“ hovorí riaditeľka závodu Yulia Šurinová (na fotografii vpravo), ktorá je hrdá na to, že v Šamoríne máme slovenskú firmu s vlastným vývojom, čo je v tomto segmente unikátne.

„Sme prorodinná firma, našou cieľovou skupinou sú matky s deťmi a ženy v strednom veku, lebo im nechýba zodpovednosť a vedia, čo to znamená mať stabilnú prácu na jednu zmenu. Jedinou podmienkou je manuálna zručnosť a základná znalosť slovenského jazyka,“ vysvetľuje personalistka Janka Gabauerová (na fotografii vľavo), ktorá má podľa vlastných slov nos na ľudí, ale napriek tomu ju dokážu aj milo, ale aj nemilo prekvapiť. Potenciálny zamestnanec si ju získa úprimnosťou. „Som rada, ak mi uchádzač o prácu na prvom pohovore vysvetlí svoju životnú situáciu. Záujemcovia si potom vyskúšajú čisté priestory, v ktorých sa pracuje. V našich výrobných priestoroch sa totiž dodržiavajú prísne hygienické predpisy. Operátori majú ochranný odev, dbajú na dodržiavanie čistoty a hygienických štandardov,“ hovorí personalistka o firme, ktorá zamestnáva Šamorínčanov a ľudí z blízkeho okolia.

sky medical

Vedúcim výroby v Sky Medicale je Štefan Haburaj, ktorý sa do Šamorína prisťahoval pred desiatimi rokmi zo Sniny. „Som strojár a dlhé roky som pracoval v automobilovom priemysle. Do práce som odchádzal skoro ráno a domov prichádzal až neskoro večer, kedy boli deti už v posteliach. Na radu manželky som sa uchádzal o prácu v našom meste a toto rozhodnutie som neoľutoval, lebo práca je tu pokojnejšia a na pleciach zamestnancov je menší tlak. Predávame to, čo vyprodukujeme a v prípade problémov nezastavíme linku na druhej strane Európy,“ vysvetľuje Štefan Haburaj, ktorý podľa riaditeľky na novom pracovisku omladol. „Organizácia výroby je všade podobná, no medicínsky priemysel má v porovnaní s automobilovým priemyslom vyššiu pridanú hodnotu, čo je výhoda aj pre mesto, aj pre Slovensko,“ zamýšľa sa Štefan. Jeho zástupkyňou je rodená Šamoríčanka Juliana Lipková, ktorá sa pred časom presťahovala do Trnávky. Do Sky Medical nastupovala ako operátorka, strihala hadičky a pripravovala produkty pre ženy. „Našla som ideálne pracovisko, kde sa pracuje od pol ôsmej do štvrtej. Pätnásť rokov som pracovala na tri zmeny, čo bolo veľmi vyčerpávajúce, preto som sa to rozhodla pred dôchodkom zmeniť,“ vraví Juliana a jej slová potvrdzuje aj Enikő Csízik, ktorá pracuje v sklade. „Mám trinásťročnú dcéru, a keď sa vyskytne nejaký rodinný problém, vždy sa to dá vyriešiť. Spokojná som aj s platom. Práca nie je náročná, len si človek musí zvyknúť na isté hygienické štandardy,“ vysvetľuje Enikő.

Sky Medical má aj vlastné zdravotnícke produkty, ktoré vyvinul na základe požiadaviek slovenských nemocníc, keďže každé oddelenie je iné a má iné vybavenie. „Naše výrobky dodávame nemocniciam, preto musia byť funkčné a bezpečné. Poznáme riziká i benefity našej práce, naši zamestnanci vedia, že aj oni sa do istej miery svojou prácou podieľajú na liečbe pacientov. Najväčšiu radosť máme z nášho novorodeneckého segmentu, ktorý sa používa pri zdravotnej starostlivosti o najmenších,“ dodáva na záver riaditeľka Yulia Šurinová.

sky medical1

 

Copyright © 2024 Šamorínčan