streda, 17. apr. 2024
zipsovanie_ilust

Vodiči pozor! Od včera ‘zipsujeme‘ po novom. Takto to má vyzerať

2.4.2020, 07:45
pravda.sk

Pre tých čo nezaregistrovali, od včera platí čast novely zákona o cestnej premávke, kde sa striedavé radenie, takzvané „zipsovanie“, bude uplatňovať nielen pri súbežnej jazde pred prekážkou cestnej premávky, ale aj pri zbiehaní jazdných pruhov.

Na základe novely zákona o cestnej premávke pribudla oddnes povinnosť pri súbežnej jazde pustiť pred seba vodiča, ak sa zbiehajú jazdné pruhy. Dopravný analytik Ján Bazovský vidí problém, v tom, že „mnohí vodiči si mýlia jazdu v jazdných pruhoch zo striedavým radením“.

VIDEO: Pozrite si, ako sa v praxi zmenila povinnosť „zipsovať“. Po novom to platí nielen so značkou o striedavom radení.

Odkaz na video:

https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/1041042239595852/

Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza, pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.

zipsovanie

Zipsovať sa po novom bude s oboma týmito značkami, nielen so značkou o striedavom radení (vpravo). Naďalej sa bude zipsovať aj pri prekážke na ceste.

Doteraz platilo pavidlo, že "tam, kde sa dva jazdné pruhy zbiehali do jedného jazdného pruhu tak, že nebolo zrejmé, ktorý z nich je priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu bol povinný dať prednosť v jazde vodičovi v pravom jazdnom pruhu s výnimkou, ak išlo o striedavé radenie upravené príslušnou dopravnou značkou“.

Novelou zároveň odpadla povinnosť umožniť prejazd v prípade prekážky, keďže sa uplatňuje pravidlo zipsovania automaticky. Značka „zipsovanie“ s označením C30 bola umiestnená napríklad pred mostom Apollo v smere do centra. Po novom už nebude potrebná.

Copyright © 2024 Šamorínčan