piatok, 23. feb. 2024
Snímka1

Vo Hviezdoslavove pribudne 56 nových domov

19.10.2018, 12:28
Trend.sk

Rozvoj bratislavských satelitných obcí má v najbližšom období pokračovať vo Hviezdoslavove, kde súkromný investor počíta s výstavbou rodinných domov. Postaviť ich chce na pozemkoch pri vstupe do obce z juhozápadu.

Týždenník Trend priniesol správu, že investorom výstavby 56 rodinných domov vo Hviezdoslavove, vzdialenom zhruba 20 kilometrov od Bratislavy, je bratislavská spoločnosť Quality Invest.

Zámer predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Stavať chce na ornej pôde, na začiatku obce smerom od Kvetoslavova. Výhodou lokality je aj neďaleká zastávka železničnej trate z Dunajskej Stredy do Bratislavy vzdialená 300 metrov. Cesta vlakom z nej do hlavného mesta trvá polhodinu.

Stavebný pozemok s celkovou plochou takmer 30-tisíc štvorcových metrov je mimo zastaveného územia na okraji obce. Susedné parcely sú respektíve v budúcnosti takisto budú zastavané bytovou výstavbou.

Projekt Quality Invest počíta s jednopodlažnými rodinnými domami s jednou alebo dvomi bytovými jednotkami. V aktuálnej verzii projektu je nakreslených 22 samostatne stojacich domov a 17 dvojdomov.

Snímka

Pre domy s jednou bytovou jednotkou sa počíta s plochou minimálne 600 štvorcových metrov, pri domoch s dvomi jednotkami ide minimálne o 900 štvorcových metrov. Maximálna miera zastavanosti pri jednodomoch je stanovená na 30 percent, pri dvojdomoch na 40 percent.

Objekty rodinných domov budú osadené do rovinatého terénu. Vstupy na pozemok sú riešené podľa orientácie pozemku. Prístup k domom bude z novovybudovanej verejnej komunikácie, ktorá sa má napojiť na Hlavnú ulicu.

Investor v projekte nateraz neuvádza, kedy plánuje začať s výstavbou – závisieť to bude od získania potrebných súhlasov a povolení. Vybudovaním nízkopodlažných domov chce rešpektovať urbanistickú koncepciu Hviezdoslavova s málopodlažnou zástavbou.

Na pozemku počíta aj s vybudovaním oddychovej zóny, ktorá má momentálne dva možné varianty realizácie, líšiacich sa usporiadaním objektov. Oba počítajú s trávnikom, menším futbalovým ihriskom, kruhovou lavičkou a altánkom.

Návrh výstavby rodinných domov pripravila spoločnosť Profiarchitekti, na projekte pracovali Jana Špaňová a Tomáš Jókay.

Súbor rodinných domov vo Hviezdoslave je jedným z ďalších projektov v obci, ktorá spomedzi bratislavských satelitov zaznamenala v uplynulej dekáde najväčší nárast počtu obyvateľov. Kým v roku 2008 tu žilo 443 ľudí, vlani to už bolo 1 462. Reálny počet je vyšší, zahŕňa aj neprihlásených obyvateľov.

V tesnej blízkosti projektu Quality Invest na opačnej strane Hlavnej ulice ohlásila tento rok zámer vybudovať obytný súbor Hviezdny súbor s 81 bytmi spoločnosť XL Four. Tá v obci predáva aj ďalšie pozemky a zároveň realizuje obytný súbor Hviezda na mieste bývalého športového ihriska. Okrem 18 rodinných domov tu naplánovala aj základnú školu s telocvičňou a zdravotnícke stredisko.

Neďaleko Hviezdy zas stavebné pozemky ponúka spoločnosť Euro Development. Záujemcovia tu môžu postaviť 15 maximálne dvojpodlažných domov s rovnou strechou.

Nové stavebné parcely pritom vznikajú aj na severovýchode Hviezdoslavova. Takzvaná Rozvojová plocha 29 rieši výstavbu mimo zastaveného územia obce, kde je momentálne orná pôda. Investor tu počíta s priestorom pre ďalších 63 domov.

Snímka2

Copyright © 2024 Šamorínčan