nedeľa, 21. júl. 2024
zbierka do podpisu

Verejná zbierka pomoci rodinám v núdzi

8.1.2021, 09:00
OZ Cesta úspechov

Občianske združenie Cesta úspechov spustilo od 1.1.2021 spustilo verejnú zbierku na pomoc rodinám v núdzi, deťom a deťom z detských domov – Verejná zbierka pomoci – ozcestauspechov.sk.

Či ich viedlo k spusteniu takéhoto projektu sa dozviete po kliknutí na čítaj ďalej.

Stretávame sa v posledných dňoch s rôznymi rodinami, matkami, otcami, starými rodičmi, ktorí sa dostali do veľmi ťažkej situácii a majú zverené deti do svojej opatery. Mnohí sú na pokraji chudoby. Snažia sa svojim deťom zabezpečiť základné potreby, naozaj len tie najdôležitejšie, ale čo je smutné,  tá samotná osoba, ktorá má na svojich pleciach všetku starostlivosť o deti, chátra, nežije svoj život, ani zďaleka dôstojný. Je to naozaj veľmi ťažké, pozerať sa na deti a nemať im dať čo jesť, z čoho navariť, mnohokrát ani len nevedia, čo budú na druhý deň jesť, ak sa im podarí zaplatiť nájom, alebo prenájom. Žijú naozaj v ťažkých podmienkach a pritom sa snažia mať pre svoje deti úsmev na tvári. Slzy zakrývajú po nociach do vankúša. Nikto tieto osoby nevidí, že sú utrápené, pretože majú ešte toľko síl, aby to trápenie dostatočne ukryli. Nepýtajú si, neprosia… Sú vďačné za to, že majú zdravé deti, aj keď vystrájajú, niektoré deti sú talentované, venujú sa rôznym športom, vo voľnom čase sa venujú svojim záľubám, tak ako každé zdravé dieťa.

Deti vnímajú čo sa deje. Postupne vidia, že už si nemôžu v obchode kúpiť drobnosť, že nemôžu ísť so spolužiakmi na výlet, všímajú si, že mama varí najlacnejšie jedlo zvyčajne z cestovín, na desiatu už nemajú šunku, ale lacnú diétnu salámu. Oblečenie dostávajú obnosené, a topánky žiadne značkové.

A pomaly sa o deti začína zaujímať sociálna kuratela. Vedia, čo ich čaká, ak im niekto nepomôže. V posledných dňoch, mesiacoch celý svet rozpráva o víruse. Sledujeme zábery v televízií, ako ľudia umierajú. Počujeme zo strany rôznych expertov o páde ekonomiky, o tom, ako mnohí ľudia prichádzajú o prácu, zatvárajú svoje prevádzky, prepúšťajú zamestnancov. Žijeme v dobe, kedy si mnohí začíname uvedomovať hodnoty ako sú rodina, deti, práca, zamestnanie, byť schopný platiť úver, hypotéku. A v neposlednom rade si čoraz viac vážime svoje zdravie a zdravie svojich blízkych. Mnohým chýba spoločnosť, kultúra, priatelia. Naše deti sú izolované od svojich rovesníkov. Ešte viac ich táto doba pritlačila k tomu, aby sa ešte viac digitalizovali a vo veľkom využívali IT technológie, internet či sociálne siete, len aby si udržali kontakt so svojimi priateľmi.

Každý z nás prežívame niečo nové, o čom sa nám ani len nesnívalo. Žijeme v neistote. Keď sa povie rodina, každé dieťa vie, že rodina je MAMA a OTEC. No žiaľ, v posledných rokoch sa stalo akoby trendom, že sa rodičia rozvedú. Opustia jeden druhého a tak sa stáva rodina nefunkčná. Matky s deťmi žijú v jednej domácnosti, častokrát matka poberá rodičovský príspevok, alebo materský príspevok, ak má na neho nárok. Otec (matka) detí nie pravidelne prispieva matke (otcovi) na potreby ich detí, alebo vôbec neprispieva. Takých prípadov je na Slovensku niekoľko tisíc. Sú taktiež rodičia, ktorým niečo bráni v starostlivosti o svoje deti. Sú to rodičia, ktorí nemajú vysoký intelekt, nedosiahli adekvátne vzdelanie, aby si mohli nájsť slušnú prácu a tak si zabezpečiť svoje živobytie; jeden z rodičov alebo obaja prepadli drogovej závislosti až nakoniec jeden z rodičov opustí rodinu, opúšťa deti, alebo sa stáva, že rodičia končia v ústave na výkon trestu odňatia slobody. Tu častokrát prichádza pomoc zo strany starých rodičov, príbuzných, ktorým sú deti zverené do opatery.
Áno… tých situácií, tragédií je veľa s rôznymi príbehmi.

Sme tím ľudí, ktorí sme si to prežili. Vieme, že nás je veľa s podobným osudom a vieme, že sa dá zvládnuť všetko. No bez pomoci iných, bez súcitu, bez opory, bez lásky je to nemožné. Dali sme sa na túto cestu, aby sme tieto deti zachránili pred Centrom pre deti a rodiny a aby mohli žiť so svojou matkou, otcom, alebo starým rodičom.

Týmto prosíme, zapojte sa aj vy do zbierky, ak máte pochopenie pre rodiny, ak milujete deti a nie je vám ľahostajný ich život. Centrá pre deti a rodiny sa za posledné týždne neuveriteľne rýchlo napĺňajú. Nedovoľme, aby deťom zobrali ich mamu. V týchto dňoch spúšťame verejnú zbierku na pomoc všetkým rodinám postihnutým touto ekonomickou situáciou, matkám s deťmi, ktorí sa ocitli v sociálnej tiesni. Finančné príspevky budú použité na nákup potrieb pre deti a domácnosť.

*Zbierka trvá iba do 14.06.2021

Názov zbierky: „Zachráňte nás a nedovoľte, aby nás odviedli do Centier pre deti a rodiny“

Verejná zbierka final

 

Copyright © 2024 Šamorínčan