sobota, 2. mar. 2024
obrazok2

V Šulanoch postavia nové centrum pre seniorov

17.1.2019, 08:12
News and Media Holding

 

Na juhu Slovenska sa pripravuje výstavba nového centra pre seniorov. Spoločnosť Senior care Horný Bar chce stavať v obci Horný Bar. Úradom predložila zámer, ktorý počíta s vybudovaním zariadenia s kapacitou pre 120 ubytovaných.

Komplex má vyrásť v časti Šulany na pozemkoch, ktoré sú dnes v katastri vedené ako orná pôda. Parcela, ktorej sa má výstavba dotknúť, je zo všetkých svetových strán obklopená ornou pôdou či územím pokrytým náletovou drevinou.

Špecializované zariadenie

Na južnom okraji sa však predpokladá ďalšia výstavba. Rozloha celého pozemku dosahuje podľa zámeru, ktorý spoločnosť preložila úradom na posúdenie vplyvu na životné prostredie, výmeru 61 536 štvorcových metrov.

Investor chce postaviť špecializované zariadenie, ktoré má byť zložené zo štyroch stavebných objektov. Prvým má byť polyfunkčná jedno- až dvojpodlažná budova, v ktorej má byť situovaná vstupná a komunikačná časť, administratíva, technické zázemie, spoločenská časť aj blok ubytovania pre zamestnancov.

V tejto časti počíta investor aj s tým, že vytvorí ubytovaciu časť pre návštevníkov. Celkovo by malo byť k dispozícií osem apartmánov v troch verziách. Z toho jeden má mať dispozície trojizbového bytu, ďalšie by mali byť dvojlôžkové.

Trojica pavilónov

„Dominantou a centrom polyfunkčnej časti má by spoločenská miestnosť, ktorá sa bude dať rozdeliť posuvnými časťami na tri časti. Hlavnou ideou spoločenskej časti je jej variabilita. Jednotlivé uzavreté časti je možné využívať aj samostatne ako miestnosti na terapie, prípadne spoločenské akcie pre menší počet ľudí,“ píše sa v zámere.

Na polyfunkčnú budovu majú nadväzovať tri pavilóny. Ide o identické stavby, keď má jednopodlažný pavilón tvar obdĺžnika v kombinácii s lichobežníkom pričom je v rámci pôdorysu stavby umiestnené átrium kopírujúce zošikmenú lichobežníkovú časť stavby.  

„Do pavilónu sa vstupuje zo spoločnej prepojovacej polyfunkčnej časti zariadenia. Komunikačné priestory vytvárajú tvar slučky, ktorá sa točí okolo centrálnej časti pavilónu tvorenej átriom a miestnosťami prevádzky pavilónu,“ píše sa v zámere.

Kapacita každého pavilónu je 40 ubytovaných osôb, keď disponuje 20 dvojlôžkovými izbami. Komplex má obsluhovať parkovisko s kapacitou 60 automobilov. V prípade potreby vie investor rozšíriť parkovisko o ďalších 62 miest.

Zámer predložila úradom spoločnosť Senior care Horný Bar, ktorá je aj vlastníkom pozemkov. Spoločnosť vznikla vlani a doteraz nebola mediálne spájaná so žiadnou stavbou.

V Šulanoch postavia nové centrum pre seniorov
V Šulanoch postavia nové centrum pre seniorov
V Šulanoch postavia nové centrum pre seniorov
V Šulanoch postavia nové centrum pre seniorov
V Šulanoch postavia nové centrum pre seniorov
Copyright © 2024 Šamorínčan