nedeľa, 21. júl. 2024
Akvabely3

V Šamoríne sa uskutočnia prvé Majstrovstvá sveta v synchronizovanom plávaní v kategórii Mladší juniori

15.8.2019, 04:19
Bratislavský kuriér

Do Šamorína príde až 36 národných federácií zo všetkých svetových kontinentov. Podujatie sa bude konať v dňoch 28. augusta až 1. septembra v x-bionic sphere.

Hlavná časť Majstrovstiev sveta bude prebiehať na vonkajšom 50-metrovom bazéne, ale k dispozícii bude aj vnútorný 25-metrový bazén na tréningy a rozplavby. Na medzinárodnej úrovni budú prvýkrát súťažiť v tejto vekovej kategórii aj chlapci.

Súťažnými disciplínami budú povinné figúry, voľné zostavy sóla, páry, zmiešané páry, tímy a kombinácie. Chlapci súťažia v povinných figúrach a disciplíne zmiešané páry.

Dĺžka jednotlivých zostáv sa pohybuje medzi 2:15 minútami pri sólovej zostave až po 3:30 minútami pri kombinovanej zostave. V tímovej zostave súťaží 8 pretekárok, kombinovaná zostava sa skladá z 10 pretekárok.Majstrovstvá sveta v Šamoríne budú vrcholným podujatím tejto sezóny pre slovenské reprezentačné družstvo Mladších juniorov.

Synchronizované plávanie je individuálny plavecký šport, ktorý patrí medzi 10 najťažších športov na svete. Je to jedinečná kombinácia tanca, plávania a gymnastiky. Často sa stretávame aj s označením, že je to balet vo vode.

Začiatky synchronizovaného plávania, i keď pod názvami ako „vodný balet“ a „umelecké plávanie“, môžeme badať v rokoch 1934 až 1955.

Synchronizované plávanie bolo oficiálne uznané za samostatné športové odvetvie v roku 1952 a následne v roku 1956 bolo zaradené medzi plavecké športy.

Premiérovo na OH sa synchronizované plávanie predstavilo v Los Angeles v roku 1984.

V doterajšej histórii mala Slovenská republika zastúpenie na OH trikrát - OH 2000 Sydney (Lívia Allárová, Lucia Allárová), OH 2004 Atény (Veronika Feriancová, Katarína Havlíková) a OH 2016 Rio de Janeiro (Nada Daabousová, Jana Labáthová).

Donedávna bolo synchronizované plávanie oficiálne čisto ženským športom. Na OH zatiaľ štartujú výlučne ženy, ale na Majstrovstvách sveta od roku 2015 môžu štartovať už aj muži a to v disciplíne zmiešaný pár.

Slovenská plavecká federácia prináša na Slovensko vôbec prvé podujatie svojho druhu zastrešené medzinárodnou plaveckou federáciou FINA.

Copyright © 2024 Šamorínčan