streda, 24. júl. 2024
V rebríčku otvorenosti voči občanom patrí Šamorín k najhorším na Slovensku

V rebríčku otvorenosti voči občanom patrí Šamorín k najhorším na Slovensku

17.10.2018, 16:52
Slávka Gáborová

Horšie, horšie a ešte horšie. Tak vyznieva pre naše mesto hodnotenie jeho otvorenosti voči svojim občanom.

Transparentnosť 100 najväčších slovenských miest tradične hodnotila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. ,,Pred komunálnymi voľbami si samosprávy dali záležať a opäť sa o čosi viac otvorili verejnej kontrole. Zhoršené skóre zaznamenalo iba 14 z celkom 100 hodnotených miest,” píše sa v správe organizácie.

Šamorín sa však nachádza v skupine 14 miest, ktoré si v rebríčku, oproti predchádzajúcemu hodnoteniu, pohoršili. Zo sto miest sme skončili na 96. V roku 2016 skončil Šamorín na 92. mieste, kým v roku 2012 to ešte bolo 69. miesto.

,,Meranie transparentnosti považujeme za veľmi účinný nástroj na ceste ku kvalitnejšej verejnej kontrole, ktorá môže výrazne zúžiť priestor pre korupčné a klientelistické správanie. Rebríček však nemeria samotnú korupciu, ale iba otvorenosť zverejňovania a nastavené pravidlá. V žiadnom prípade sa tak lepšie hodnotené mesto nedá automaticky označiť za nekorupčné, a naopak,” zdôrazňuje Transparency International Slovensko.

Mimovládna organizácia skúmala 11 oblastí ako napr. prístup občanov k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, verejné obstarávanie, udeľovanie dotácií a grantov, personálnu politiku či územné plánovanie a stavebný úrad.

Vo všetkých 11 skúmaných oblastiach skončila naša samospráva pod celoštátnym priemerom.

,,Kvalitu práce našich zástupcov v mestách a obciach dokážeme posúdiť len vtedy, ak sa kľúčové rozhodnutia nerobia skryté za dverami nedostupných kancelárií, ale pred očami verejnosti. Už po piatykrát sme preto vypracovali rebríček transparentnosti 100 najväčších miestnych samospráv, v ktorých žije dovedna vyše 2,6 milióna ľudí, “ tvrdí Transparency International Slovensko.

TIS_priemer

Porovnanie celoštátneho priemeru so Šamorínom

TIS-samorin

 

Copyright © 2024 Šamorínčan