štvrtok, 20. jún. 2024
V Púchove sme sledovali správanie, ktoré nemá vo futbale miesto

V Púchove sme sledovali správanie, ktoré nemá vo futbale miesto

28.9.2021, 13:42
www.stksamorin.sk

S veľkým zármutkom bolo vedenie ŠTK Šamorín, osobne prítomné na zápase MŠK Púchov – ŠTK Šamorín, svedkom toho, čo sa v sobotu dialo na tribúnach, lavičke a koniec koncov aj ihrisku štadióna v Púchove. Veľmi nás mrzí, že spoločné snahy nás všetkých, ktorí sa snažíme o pozdvihnutie úrovne futbalu na Slovensku a najmä úrovne druhej ligy, narúšajú incidenty, ktoré nemajú v roku 2021, v civilizovanom futbale čo robiť.

Nie je pre nás akceptovateľné, aby naši hráči, realizačný tím a členovia vedenia čelili počas značnej porcie zápasu rasistickým a xenofóbnym pokrikom, urážajúcim osoby na základe farby ich pleti, či posielajúcim občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti za Dunaj, navyše obalených do vulgárnych prívlastkov, ktoré si nevyslúžili ničím iným, ako spomínanou snahou o profesionálne pôsobenie v rámci slovenského futbalu. Nie je pre nás akceptovateľné, aby sme ako klub so 107-ročnou históriou, vychovávajúci z vlastných finančných zdrojov stovky detí, bez ohľadu na národnosť, miesto trvalého bydliska či farbu pleti, boli osočovaní len kvôli tomu, že sa niekto cíti privilegovaný na základe subjektívne vyhovujúceho regionálneho rozmiestnenia.

Nie je pre nás akceptovateľné, aby sa túžba po športovom úspechu, v podobe bodov za víťazstvo, vymkla z civilizovaného správania sa, nielen členov realizačného tímu, ale aj hráčov na ihrisku a fanúšikov. Považujeme za nehodné profesionálneho druholigového futbalu, aby člen trénerského tímu akokoľvek fyzicky zasiahol súperovho hráča, navyše v priestore, v ktorom mu pravidlá nepovoľujú pohyb.

Nie je pre nás akceptovateľné, aby sa svojvôľa rozhodcov prejavila v hrubom ovplyvnení priebehu zápasu, ako tomu bolo v prípade zápasu v Púchove. Oprávnenosť obdržanej červenej karty na konto nášho hráča, ktorú si jediný svedok – asistent rozhodcu – obháji iba preto, že nie je možné dokázať opak, je v príkrom rozpore s tým, ako boli posúdené ďalšie situácie, ktoré sú navyše zdokumentované kamerou. Zatiaľ, čo náš hráč videl za “údajnú” agresivitu voči súperovi mimo ťažiska hry priamo červenú kartu, hráč súpera, ktorý už mal na konte žlté napomenutie, si za zdokumentovaný zásah, ktorým zlomil jednému nášmu hráčovi nos a druhého zrazil mimo súboja neprimeranou agresivitou na zem, nevidel, nielen, že rovnako priamo červenú kartu, ale ani za jeden z týchto dvoch faulov ani len žltú kartu, keďže tá by už znamenala vylúčenie.

Plne rešpektujeme, ak v rámci športového zápolenia náš tím prehrá, či už nižšou športovou kvalitou, alebo inými športovými dôvodmi, ktoré oddeľujú víťazov od porazených. Plne rešpektujeme, hoci nepodporujeme, že v rámci futbalového zápasu často padajú neprimerané slová, aj zo strany členov nášho klubu. Všetko by sa však malo držať v primeranej a “bežnej” miere.

Po každej prehre, či už v tejto sezóne, alebo počas mnohých minulých, ktoré sme vo futbale zažili, sme súperom, rozhodcom či delegátom prejavili náležitý rešpekt. Musíme sa však ozvať, ak sa v rámci futbalového zápolenia objavia veci, ktoré so športom a duchom fair-play nemajú nič spoločné.

V rámci klubu sa snažíme budovať vhodné podmienky na športovanie, nielen našim členom, ale prostredníctvom aktivít členov vedenia, aj ďalším klubom na úrovni II.futbalovej ligy. Veríme, že tak môžeme posunúť futbalové hnutie na Slovensku ďalej, z čoho budú mať výhody kluby, hráči, mládež i fanúšikovia. Sme si však vedomí, že každý takýto incident naše snahy devalvuje, keďže znižuje kredit II.futbalovej ligy v očiach fanúšikov, partnerov aj hráčov. Aj z tohto dôvodu sa snažíme poukázať na mimoihriskové dianie v Púchove, aby sa podobné veci neopakovali. Aby sa podobného správania zdržali hráči, funkcionári, fanúšikovia a aby Slovenský futbalový zväz podnikol kroky, ktoré by podobné veci obmedzil na nulu. V rámci II.futbalovej ligy totiž nemajú miesto.

Csaba Horváth – predseda predstavenstva

Norbert Csutora – člen predstavenstva

Copyright © 2024 Šamorínčan