pondelok, 20. máj. 2024

V pitnej vode zo Žitného ostrova sa nachádzajú mikroplasty

5.9.2019, 15:17
teraz.sk
Za našu vodu
V pitnej vode zo Žitného ostrova sa nachádzajú mikroplasty vo veľkosti 75 mikrometrov, aj keď len osem častíc na liter. Zistili to aktivisti z občianskeho združenia Za našu vodu, ktorí dali vo švédskom laboratóriu testovať vodu z miestneho úradu Rovinka.

Správu prineisol portál teraz.sk.

"Sedemdesiatpäť mikrometrov je asi ako hrúbka ľudského vlasu. To množstvo nie je veľké, ale keďže sme boli dlhé roky hrdí na to, že na Žitnom ostrove je kvalitná voda, nie je asi dôvod, aby sme pili mikroplasty," povedal na utorkovej tlačovej konferencii združenia jeho člen Dušan Velič, ktorého výsledky prekvapili.

Výsledky chcú aktivisti v ďalšom kroku porovnať s analýzami minerálnych a balených vôd. Analýzu vzorky z Rovinky tiež postúpia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), ktorá zdroj spravuje. "Budeme očakávať, že ona ovzorkuje ďalšie svoje zdroje," uvidela predsedníčka OZ Za našu vodu Annamarie Velič, ktorá dúfa, že sa postupne pridajú aj ďalšie vodárenské spoločnosti.

BVS pre TASR reagovala, že mikroplasty bude v pitnej vode sledovať, ak jej to bude prikazovať zákon. "Podľa informácií, ktoré sú nám dostupné, Európsky parlament na svojom rokovaní 23. októbra 2018 prerokoval návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu. V tomto návrhu je aj požiadavka na monitorovanie mikroplastov," uviedla spoločnosť.

"Nechceme nikoho strašiť, voda v Rovinke je inak výborná. Pitím takejto vody prijmeme dva miligramy plastu ročne, čo je v podstate nič. Zoberme si však, že ten stav sa môže zhoršovať. Jedného dňa to môže byť päť gramov, kde už je vplyv otázny," konštatoval D. Velič.

Aktivisti nevedia, odkiaľ sa mikroplasty do vody z Rovinky dostali. "Zatiaľ vieme, že minimálne polovica plastov nie je z potrubia, pretože majú silikónový a teflónový pôvod. Na základe jednej vzorky je to však ťažké povedať," uviedla A. Velič. D. Velič si myslí, že mikroplasty sa na Žitný ostrov pravdepodobne dostali z Dunaja. Mikroplasty v Dunaji by mala skúmať ďalšia analýza združenia.

Viac si môžete prečítať TU.

V stredu iniciatíva Za našu vodu zverejnila na svojej facebookovej stránke výsledok rozboru pitne vody z Rovinky z júla 2019. "Voda je super čistá, všetky baktérie, kovy, pesticídy, oleje, dusičnany a iné kontaminanty sú hlboko pod limit pre pitné vody. Testovali sme na žiadosť poslankyne Veronika Basta - Vaša poslankyňa v OZ obce Rovinka aj antibiotiká (ATB) a mikroplasty. Žiadne ATB sa nenašli, čo je super. Mikroplastov sme našli 8 kúskov na liter. Prekvapilo nás to, ale treba povedať, že je to stále veľmi málo v porovnaní s tým, čo sa v zahraničí bežne našlo v stolových fľaškových vodách. Rovinská voda je chutná a hlavne pitná priatelia.
P.S. Na cenu analýz sa polovicou vyzbierali samotní Rovinčania, zvyšnú polovicu doplatil starosta." píše sa na facebookovej stránke Za našu vodu.

Copyright © 2024 Šamorínčan