streda, 17. apr. 2024
dni svstefana

V piatok začínajú Dni Svätého Štefana

12.8.2020, 05:56
www.samorin.sk

Miestna organizácia Csemadoku v Šamoríne organizuje aj v tomto roku Dni Svätého Štefana, ktoré odštartujú už koncom tohto týždňa.

Program po kliknutí na čítaj ďalej.

V piatok, 14. augusta sa uskutoční šamorínska púť; odchod ku kostolu Svätého kríža v Hamuliakove je od rímskokatolíckeho kostola o 8.00 hod. O 18:00 bude slúžená svätá omša, následne sa na nádvorí farnosti koná agape.
Free jam ľudových muzikantov sa uskutoční v Mozi Clube 15. augusta, o 20.00 hod. Zúčastnia sa jej hudobníci z Vojvodiny, Maďarska a z južného Slovenska.

Oživené Podkarpatsko – Vôkol hôr je názov veľkolepého predstavenia, ktoré po prvýkrát v histórii maďarského folklórneho umenia prezentuje v rámci jednej antológie nesmierne bohatú a pestrofarebnú tradičnú kultúru etník žijúcich vo východných Karpatoch a v Podkarpatskej oblasti. Program sa sústreďuje na spoločné črty tradičnej kultúry Maďarov, Ukrajincov, Rusínov, Huculov, Rumunov, Rómov, Židov a tiež prezentuje aj ich jedinečnosť. Produkciu uvidíte 16. augusta, o 20.00 hod. na pódiu lesoparku Pomlé.

V pondelok, 17. augusta prinášajú Dni Svätého Štefana prednášku Pétera Szásza s názvom Szent István: Nemzetmentő vagy nemzetvesztő? (Svätý Štefan: Záchranca alebo hubiteľ národa?). Prednáška sa uskutoční v Mozi Clube o 19.00 hod., v maďarskom jazyku.

20. augusta, vo štvrtok o 19.00 hod. vás pozývame na slávnostný program a kladenie vencov ku soche Svätého Štefana. Podujatie sa uskutoční v réžii občianskeho združenia Immortál, príhovor prednesie člen mestského zastupiteľstva a predseda mládežníckeho združenia Via Nova – Új Út Somorja ICS Méry János.

Deň maďarských rodín sa uskutoční 21. augusta, v piatok o 17.00 hod. na nádvorí Vlastivedného domu na Bratislavskej ceste. Návštevníkov čaká guláš, langoše a tvorivé dielne.

Záverečnou udalosťou Dní Svätého Štefana bude tradičný Futbalový turnaj a detská olympiáda Csemadoku na ihrisku Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským Mátyása Korvína, ktorý sa koná v sobotu, 22. augusta o 9.00.

Na všetky uvedené podujatia je vstup voľný.

dni svstefana

Copyright © 2024 Šamorínčan