streda, 17. apr. 2024
testovanie

V okrese Dunajská Streda sa pripravujú na druhé kolo testovania

4.11.2020, 11:30
dennikn.sk

Regionálnych hygienikov neprekvapuje, že pomer nakazených bol v okrese Dunajská Streda vyšší ako celoštátne, ale vnímajú aj „testovací turizmus“.

Výsledky prvého kola celoplošného testovania rozdeľujú Slovensko na sever a juh s tým, že sa druhé kolo uskutoční väčšinou iba na severe. Výnimkou je okres Dunajská Streda, kde bol podiel pozitívne testovaných počas víkendu 0,96 percenta.

Okres má vyše 123-tisíc obyvateľov a záujem o testovanie bol vysoký: urobili 87 329 odberov, čo predstavuje účasť 70,9 percenta. Ešte vyššia účasť bola v okrese Galanta (75,6 percenta), tam však podiel pozitívnych testov dosiahol len 0,49 percenta.

Miestni v okrese Dunajská Streda to vnímajú rôzne. Na sociálnych sieťach sa už ozývajú hlasy, ktoré hovoria o nespravodlivosti. Tamojší hygienici však upozorňujú, že výsledky testovania v podstate odzrkadľujú aktuálnu epidemickú situáciu v regióne. Regionálna hygienička Rozália Robotková Denníku N povedala, že ju neprekvapilo, že sa v okrese uskutoční aj druhé kolo testovania, pretože podobný epidemický vývoj sledujú aj na základe PCR testov.

Ku konečnému výsledku prvého kola testovania však podľa Robotkovej prispel aj „testovací turizmus“, teda príchod ľudí z iných okresov, najmä z blízkej Bratislavy. „Dostala som informácie o tom, že tu bolo mnoho áut z Bratislavy. Máme aj mnoho ľudí, ktorí u nás nie sú prihlásení na pobyt, majú tu však domy.“

Pripravení „technicky i mentálne“

V Dunajskej Strede podľa informácií samosprávy otestovali cez víkend dokopy 12 296 ľudí, z nich bolo 114 pozitívnych, čo je 0,93 percenta, teda podobný pomer ako v celom okrese. Primátor Zoltán Hájos hovorí, že je s druhým kolom zmierený, pretože sa pôvodne aj tak pripravovali na dve kolá – „technicky i mentálne“.

„V skutočnosti by nás prekvapilo, keby sa v našom okrese druhé kolo nemuselo uskutočniť,“ povedal Denníku N Hájos. „Už sa nám prihlasujú dobrovoľníci – aj takí, ktorí sa zapojili minulý víkend, ale aj takí, čo vtedy nemohli.“

Hranica 0,7 percenta pozitívnych testov, pod ktorou jednotlivé okresy nemusia testovanie zopakovať, je podľa primátora z určitého hľadiska nespravodlivá. „Veľmi veľa Bratislavčanov sa v našom okrese testovalo. V Bodíkoch, vo Vojke, v Lehniciach, Holiciach, ale aj v Dunajskej Strede boli autá s bratislavskou značkou. Z tohto hľadiska určite nie je výsledné číslo korektné. Môžeme sa hádať o čísla, ale úlohu máme danú a vyriešime ju tak ako minulý týždeň,“ vraví primátor.

Primátor nepredpokladá, že by ľudia začali protestovať proti druhému kolu len preto, že ide o jediný južný okres, ktorý bude ešte raz testovaný. „Ľudia na to určite budú mať názor, ale podľa mňa sa väčšina zúčastní aj tento víkend. Obyvatelia regiónu sú disciplinovaní. Možno niektorí to budú brať teraz už voľnejšie, ale nebude to väčšina.“

Výsledky v mestách sú rôzne

Výsledky v jednotlivých častiach okresu sa výrazne líšia: v Šamoríne, ktorý je na západnom okraji okresu, teda najbližšie k Bratislave, vykonali podľa údajov samosprávy 7881 testov, ale pozitívnych bolo iba 29, teda 0,4 percenta. Šamorín má oficiálne zhruba 13-tisíc obyvateľov.

Vo Veľkom Mederi bola účasť pomerne nízka – mesto má približne 8600 obyvateľov a na testovaní sa zúčastnilo 5304 osôb, účasť sa teda pohybovala okolo 60 percent. Ak by sme však počítali obyvateľov vo veku od 10 do 65 rokov, pomer účasti je výrazne vyšší. Pozitívnych našli osemdesiat prípadov, čo je 1,5 percenta testovaných. Pomerne vysoké percento pozitívnych zaregistrovali v Gabčíkove – podľa samosprávy to bolo 57 vzoriek z 3499 testov, čo je 1,63 percenta.

Prevzaté zo stránok DENNIK N (príspevok bol skrátený - pôvodná verzia - tu.
Copyright © 2024 Šamorínčan