nedeľa, 16. jún. 2024

V At Home Gallery vystavuje šamorínsky umelec Kristián Németh

28.5.2017, 09:35
Slávka Gáborová

No beginning no end. Tak sa volá zaujímavá výstava talentovaného šamorínskeho výtvarníka Kristiána Németha. Šamorín nie je len mestom úspešných športovcov, no žije aj bohatým kultúrnym životom, a ak hľadáte tip na voľný čas, navštívte synagógu.

Majiteľ At Home Gallery Csaba Kiss však odporúča, aby ste prišli večer. Vynikne tak hra svetiel ako aj videoprojekcia. V prípade záujmu volajte na telefónne číslo 0903 255 681. Výstava potrvá do 11. júna.

A čo napísal o výstave jej kurátor Ľuboš Lehocký?

"V roku 2002 sa krátko po záverečnej v Metropolitnom múzeu v New Yorku samovoľne zrútila takmer dvojmetrová mramorová socha Adama, ktorú vytvoril na konci 15. storočia taliansky sochár Tullio Lombardo. Zhmotnený ideál krásy a dokonalosť spodobená vo figúre človeka, ktorého Bohstvoril na svoj obraz, sa doslova rozsypala.

Tím odborníkov a reštaurátorov dal sochu po náročnej dvanásťročnej práci napokon do pôvodného stavu, či lepšie povedané, do pôvodnej podoby.

Symbolický potenciál tohto pádu, roztrieštenia a následnej dokonalej rekonštrukcie objektu, využil a rozvil Kristián Németh vo svojej inštalácii v šamorínskej At Home Gallery.

Németh sa prostredníctvom svojej samostatnej výstavy No Beginning No End zaujíma o rúcanie symbolov "pod ich vlastnou váhou", či kvôli degradácii základov – fundamentov, ktoré ich tvoria a držia pokope. Reflektuje tiež pokusy o obnovu a opravu zničeného ideálu, respektíve jeho vnímateľnej podoby a napokon si všíma kruh návratných situácií či nekonečnú priamku udalostí, pohybov, rozrušení, hluku, ticha, nehybnosti a sceľovania, ktorá pretína univerzum bez ohľadu na začiatky a konce, ktoré si pamätáme, alebo o ktorých vieme.

Kristián Németh (nar. 1983) je absolventom Ateliéru intermédií a multimédií na VŠVU v Bratislave, kde momentálne pokračuje v doktorandskom štúdiu. V roku 2015 získal hlavnú cenu v ESSL Art Award.

Svoje práce doposiaľ prezentoval na samostatných a kolektívnych výstavach na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku, Rusku, Fínsku a Taliansku. Žije v Bratislave."

V At Home Gallery vystavuje šamorínsky umelec Kristián Németh
V At Home Gallery vystavuje šamorínsky umelec Kristián Németh
V At Home Gallery vystavuje šamorínsky umelec Kristián Németh
Copyright © 2024 Šamorínčan