sobota, 24. júl. 2021

Už v piatok môžete darovať krv

2.9.2019, 12:36
Oznam

V piatok 6. septembra sa uskutoční tradičné darovanie krvi v Mestskom kultúrnom stredisku. Pre odber krvi však platí isté obmedznie, ktoré sa týka ľudí, ktorí v nedávnom čase navštívili Taliansko, Maďarsko, Rumunsko, Rakúsko a Francúzsko.

Pre darcov krvi, ktorí navštívili niektorú z vyššie menovaných krajín, platí nemožnosť darovania krvi počas 28 dní od opustenia tejto oblasti, a to až do odvolania. Uvedené sa vzťahuje na darcov, ktorí strávili v spomínaných krajinách minimálne jednu noc a darcov, ktorí v týchto krajinách pracujú.

Preventívne opatrenie bolo zavedené v súvislosti s výskytom WNV (West Nile Virus – vírus západonílskej horúčky) v týchto krajinách, ktorý prenášajú infikované komáre. Ochorenie má inkubačnú dobu niekoľko dní až týždňov a je prenosné krvou z darcu na pacienta. Príznaky ochorenia sú podobné chrípke a môže dôjsť k zápalu mozgových blán, resp. mozgu.

Krv môžete darovať v piatok v MsKS v čase od 8.00 do 11.00 hodiny. Pravidelné odbery krvi organizuje miestny spolok Slovenského Červeného kríža.

 

Copyright © 2021 Šamorínčan