nedeľa, 18. apr. 2021 - Valér
71196217_384368479173997_3753907403611963392_n

Už sa blíži kvíz Dumanica. Toto sú dôvody, pre ktoré budete chcieť súťažiť

9.10.2019, 13:54
Katarína Ďurovková

Možno ste zachytili, že sa v Šamoríne raz za mesiac koná vedomostný kvíz Dumanica. Možno ste aj rozmýšľali, že sa zúčastníte, ale nejak vám to zatiaľ nevyšlo. Tu vám ponúkame 5 dobrých dôvodov, ktoré vás presvedčia, že na kvíz Dumanica sa oplatí prísť:

  1. Lebo aj „starí“ Šamorínčania sa dozvedia niečo nové o Šamoríne

Vedeli ste, že niekdajší šamorínsky hlavný detský lekár Dr. Henrich Činčura v roku 1976 zachránil potápajúcu sa nórsku loď? Počuli ste o Šamorínčanovi Róbertovi Hutyrovi, ktorý pár rokov pred pádom železnej opony preletel aj so svojou rodinou do Rakúska na vlastnoručne vyrobenom teplovzdušnom balóne? Vedeli ste, že sa v Šamoríne natáčali filmy Námestie sv. Alžbety aj Sladké hry minulého leta? Aj takéto pikošky sa na našom kvíze dozviete. Otázky o Šamoríne nám pomáha vytvárať odborníčka na slovo vzatá – PaedDr. Soňa Zakariásová (autorka výbornej knihy Šamorínske návraty), ktorá má v talóne neskutočné množstvo historických aj súčasných faktov a zaujímavostí, ktoré ohúri aj „starých“ Šamorínčanov.

Šamorínske otázky tvoria ale len jednu tretinu kvízu, takže sa môžete dozvedieť aj to, kde sa vyrábajú olympijské curlingové kamene, čo je to „výklz“ a kde v tele človeka sa dá nájsť čerieslo.

  1. Lebo aj my dospelí sa radi hráme

Deti majú svoje ihriská a detské centrá a zábavné parky. Ale aj my dospelí sa chceme, a dokonca aj potrebujeme hrať a súťažiť. Vedecké štúdie naznačujú, že hranie v dospelosti pomáha predchádzať depresiám, znižuje riziko demencie či Alzheimrovej choroby.  Navyše smiech pri hre uvoľňuje stres, čím sa posilňuje imunitný systém.

  1. Lebo je to zábava a naozaj nikto vás nehodnotí

„Zábava aj premýšľanie, príjemný čas strávený s priateľmi“, „Ďalší super večer s príjmenou atmosférou, ďakujem“ „Na dve a pol hodiny som zabudla, že mám deti“ - toto vravia o Dumanici ľudia, ktorí už na nej boli. Naopak, ľudí, ktorí ešte na kvíz neprišli, často prepadnú pochybnosti: „Čo ak nič nebudem vedieť? Ako budem vyzerať pred ostatnými?“ Počuli ste niekedy o “Spotlight” efekte? Psychológovia tak nazvali fenomén, vďaka ktorému ľudia mylne veria, že sú centrom sveta a každý ich hodnotí. Vskutočnosti sme ale každý centrom sveta sám pre seba, no pre ostatných ním nie sme – nezaujímajú sa teda o vás ani o to, na koľko otázok ste správne či nesprávne odpovedali tak veľmi, ako si možno sami myslíte. Dumanicu si preto môžete užiť bez starostí a zamerať sa iba na zábavu :)

  1. Lebo spolu budujeme komunitu

Áno, áno, všetci to tak máme: po ťažkom dni v škole, v práci alebo s deťmi je najjednoduchšie proste len večer zapnúť telku a nemusieť nič viac. Občas ale každému dobre padne stráviť večer inak, aktívnejšie a prípadne aj trošku potrápiť mozgové závity. Práve takú komunitu budujeme – komunitu ľudí, ktorí sú aktívni, radi sa hrajú, súťažia a učia sa nové veci. Budujeme komunitu Šamorínčanov, ktorí sa chcú o svojom meste dozvedieť ešte viac. A radi popritom podporíme miestne projekty a šikovných ľudí – s týmto zámerom vyberáme ceny pre tri najlepšie tímy (med od miestneho medára či handmade šité vrecúška od šikovnej Šamorínčanky Janky) a ak to vyjde, na najbližší kvíz by nám mala napiecť Sušienková knižka – kto ste ešte o ich projekte nepočuli, klik sem

  1. Lebo ľudia

Na kvíz chodia stredoškolskí študenti, mamičky na materskej, pracujúci ľudia a radi uvítame aj dôchodcov (aj keď zatiaľ nás žiadni nenavštívili). Tímy sa často medzi sebou miešajú a rôzne kombinujú. Viackrát sa nám stalo, že prišiel človek, ktorý nemal tím a na mieste sa pridal k niekomu, kto ešte nemal v tíme plný počet hráčov – na poslednej Dumanici práve takýto tím vyhral prvé miesto :) Takže ak nemáte s kým na kvíz prísť aj toto je možnosť – ľudia sú tu fajn a určite vás niekto do tímu prichýli :) Alebo sa príďte pozrieť len tak nesúťažne a my vám garantujeme, že na ďalšiu Dumanicu už prídete so svojim tímom :)

Svoje tímy môžete prihlasovať a vaše otázky nám smerovať na samorinskykviz [at] gmail.com.

Tešíme sa na všetkých súťaženiachtivých vo štvrtok 17. októbra o 18:00 v Šup šup Music clube :)

71290984_384368385840673_6379024606434426880_n

Copyright © 2021 Šamorínčan