utorok, 16. apr. 2024
Už môžete požiadať o certifikát o očkovaní. Systém už funguje

Už môžete požiadať o certifikát o očkovaní. Systém už funguje

25.5.2021, 09:15
Peter Gábor

O certifikát môžete požiadať na  stránke vakcinacia.nczisk.sk. Včera mala stránka problémy. Bola preťažená a systém posielal s oneskorením SMS správu s overovacím kódom. Dnes je zatiaľ všetko v poriadku, overovací SMS prišiel okamžite a overovací kód na e-mail asi po troch minútach. Certifikát o očkovaní by mal prísť do 24 hod. Mne prišiel po cca 30 minútach

Certifikát sa napríklad môže použiť na hraniciach, na preukázanie sa, že je človek očkovaný. Susedné štáty však budú musieť najskôr náš certifikát uznať.

Potrebujú ho všetci, ktorí chcú za hranice

Od soboty sa vo vakcinačných centrách vydávajú jednotné certifikáty, ktoré zaočkovanému poslúžia ako doklad v rámci republiky. Keď sa však bude chcieť dostať za hranice, bude musieť požiadať o ten z webu vakcinacia.nczisk.sk.

Doklad, ktorý posiela Národné centrum zdravotníckych informácií, má totiž bezpečnostný prvok vo forme QR kódu. Vakcinačné centrá nemajú možnosť prístupu k potvrdeniam s týmto kódom.

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva zdravotníctva Peter Ferjančík hovorí, že na Slovensku by malo stačiť na preukázanie sa aj potvrdenie z vakcinačných centier, kde nie je QR kód, len podpis a pečiatka zariadenia. Ide napríklad o služby, prevádzky či návštevy v nemocniciach.

Nový šéf Národného centra zdravotníckych informácií vysvetľuje, že nemôžu všetkým ľuďom poslať certifikát automaticky, lebo štát nemôže posielať dokumenty, ak s tým ľudia nesúhlasia. Preto si ho ľudia musia vyžiadať.

Ak by niekto chcel, aby mu certifikát poslali papierovou formou, napríklad poštou, nie je to možné. Certifikáty sa budú posielať len elektronicky. Ak sa niekto bude chcieť certifikátom preukázať, bude stačiť, aby to ukázal na telefóne, certifikát nebude treba vytlačiť.

Certifikát je dočasné riešenie, kým nebude celoeurópsky zelený či digitálny certifikát. Ten by sa na úrovni Európskej únie mal spustiť koncom júna. A mal by umožňovať jednoduchšie cestovanie. Ľudia, ktorí si vyžiadajú certifikát od Národného centra, by mohli zelený alebo digitálny certifikát dostať automaticky, lebo raz už súhlasili, že im štát zašle dokumenty. Či to bude štát aj reálne proaktívne posielať, sa rozhodne o dva či tri týždne, povedal Ferjančík.

Copyright © 2024 Šamorínčan