utorok, 30. nov. 2021 - Ondrej, Andrej
Tretie - historické - kolo vianočnej súťaže!

Tretie - historické - kolo vianočnej súťaže!

25.11.2020, 13:13
Peter Gábor

Otvárame tretie kolo vianočnej súťaže! Ak nás čítate pravidelne, určite ste zaregistrovali našu pravidelnú rubriku „Čriepky z histórie mesta“, ktorú pre vás pripravuje Soňa Zakariásová. Posledných 7. častí sa týkalo šamorínskych cintorínov a príbehov, ktoré nám rozprávajú. Toto kolo súťaže sa bude týkať práve týchto siedmich článkov. Pripravili sme si pre vás tri otázky, odpoveď na každú nájdete v jednom z nich.

  1. Šamorínsky mestský cintorín vznikol v roku 1772. Odvtedy prešiel viacerými zmenami, ktoré boli spôsobené hlavne spoločenskou situáciou v meste. Medzi nich patrí aj osadenie nového hlavného kríža v roku 1905. V ktorom roku bol osadený pôvodný kríž ?
  2. Cintorín v mliečne je najväčším židovským cintorínom na žitnom ostrove. Jeho vek sa datuje až do 18.storočia. Na rozdiel od kresťanských cintorínov sa na tomto v minulosti na hroby nevysádzali kvety, pretože odčerpávajú živiny z pôdy. Aký predmet sa v minulosti kládol na hroby na židovských cintorínoch?
  3. V druhej polovici 17. storočia sa začal na území Šamorína stavať náš druhý cintorín. Koľko denárov dostal hrobár za vykopanie hrobu pre jedného dospelého človeka?

Ak sa chcete zapojiť do tohto kola súťaže, do komentárov na našej FB stránke SPRÁVY-Šamorínčan.sk, alebo na náš e-mail samorincan [at] gmail.com, nám napíšte správne odpovede na tieto otázky a my v piatok vylosujeme výhercu alebo výherkyňu.

Držíme palce!

Copyright © 2021 Šamorínčan