nedeľa, 21. apr. 2024
futbalstk

Tréner Ján Blaháč hodnotí predsezónnu prípravu

30.7.2020, 06:53
stksamorin.sk

Päť zápasov, päť prehier. Nelichotivá bilancia hráčov ŠTK Šamorín v predsezónnej príprave nepriniesla do kabíny dobrú náladu, ostré zápasy sú však o niečom inom. O príprave aj novej sezóne s hlavným trénerom ŠTK, Jánom Blaháčom.

V stredu ste absolvovali modelovaný zápas v rámci jedného z posledných tréningov pred začiatkom ligy. Ako hodnotíte priebeh prípravy?

V rámci prípravy sme pracovali v šesťtýždňovom cykle, kde sme sa zamerali na obnovenie činností, ktoré by nás vrátili na úroveň spred prerušenia súťaže. Myslím si, že príprava splnila svoj účel, napriek výsledkom, ktoré sme v nej dosiahli a s ktorými nie sme spokojní. Bol by som rád, keby všetko to negatívne z prípravy sa otočilo v majstrovských zápasoch v náš prospech a nadviazali sme na záver minulej sezóny.

V lete odišlo z klubu viacero hráčov, v uplynulých dňoch sme naopak dotiahli príchody nových posíl. Ako ste spokojný s kádrom a môžeme očakávať ďalšie novinky?

Treba povedať, že sme stratili dve výrazné postavy na dvoch dôležitých postoch. Odišiel kapitán a líder tímu Vlado Pončák, ktorého nie je jednoduché nahradiť. Je to pre nás stale otázka do budúcna, aby sme dokázali tento post, nielen fyzicky, ale aj organizačne a komunikatívne dokázali nahradiť. Vlado bol v tomto smere ako vodca kolektívu nenahraditeľný, preto je pre nás výzvou nájsť jeho nástupcu. Odišiel aj Juraj Hajdúch, ktorý bol dlhé roky brankárskou oporou tímu, nielen na ihrisku, ale aj v kabíne. V tomto prípade si myslím, že sme túto stratu vyriešili, keďže prišiel Frederik Valach. Až budúcnosť ukáže či sa nám podarí plnohodnotne nahradiť niekdajšie opory tímu. Káder sme doplnili o štyroch hráčov, uvidíme, ako rýchlo sa adaptujú v novom tíme. Hľadáme najlepší system hry, aby sme využili aj ich prednosti.

Už ste spomenuli, že odišiel kapitán Vlado Pončák. Kto preberie funkciu kapitána?

Kapitánom mužstva sa stáva takisto jeho dlhoročná opora, hráč, ktorý tu zanechal nezmazateľnú stopu, Ľubo Mezovský. Bude však mať okolo seba ďalších troch hráčov, ktorí mu budú veľmi blízki a budú takisto našou predĺženou rukou, a to Aldo Baéz, Juraj Pančík a Vlado Fujak.

V sobotu nás čaká prvý ligový zápas v Žiline. Ako ste sa pripravovali na tento konkrétny zápas a s akými ambíciami vstupujete, nielen doňho, ale aj do celej sezóny?

Treba povedať, že celá druhá liga je momentálne veľmi nečitateľná. Nevieme, v akom stave budú jednotlivé tímy, možno sa to nebude zhodovať s tým, čo sme sledovali na konci minulého ročníka. Vieme, že minimálne tri tímy budú na veľmi vysokej kvalitatívnej úrovni, a to Košice, Podbrezová a Banská Bystrica. Ostatné tímy budú veľkou neznámou, takže uvidíme, ako to jednotlivé tímy poskladajú. To sa týka aj Žiliny, ktorá mala veľkú obmenu kádra, ale je to veľká zásobáreň mladých hráčov, ktorí sú behaví, kvalitní a vedia, čo chcú hrať. My sme sa tento týždeň zamerali na tréning na umelej tráve, ktorá je vždy špecifická. Bude dôležité, aby sme odmakali celý zápas. Budeme sa snažiť eliminovať silné stránky súpera a zároveň využiť naše prednosti po zisku lopty, využívať rýchly prechod do ofenzívy a snažiť sa o efektivitu.

Vstúpili ste na lavičku ŠTK stopercentnou bilanciou, ktorá však bola poznačená predčasným prerušením sezóny. Aké máte vy osobne ambície do novej sezóny v rámci výsledkov tímu?

Už by som sa nechcel vracať do minulej sezóny, čo bolo, bolo a dnes to už nemá vplyv na to, ako budeme hrať, ani na výsledky. Osobné ciele ako tréner nemám, vždy ich zahŕňam do tímových ambícií. Dôležití sú hráči, vedenie, všetci pracovníci v klube a ja sa radím až na koniec tohto reťazca. Ja všetkým verím, že budú úspešní.

Hajrá Somorja!

Copyright © 2024 Šamorínčan