nedeľa, 8. sep. 2024
martin jarábek

Tip čitateľa: Rozhovor s kňazom Martinom Jarábkom

14.5.2020, 13:15
aktuality.sk

Naša čitateľka nás upozornila na pekný rozhovor s kňazom Martinom Jarábkom, ktorý pár rokov pôsobil aj v Šamoríne a mal veľmi pekné kázne.

Rozhovor po kliknutí na čítaj ďalej

Všetci hovoria o tolerancii, ale keď poviem názor ako kňaz, zrazu mám nálepku zadubenca (rozhovor)

Moja sloboda sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého. Ale rovnako by som to čakal aj naopak, hovorí kňaz a riaditeľ Rádia Mária Martin Jarábek.

Hoci šéfuje katolíckemu Rádiu Mária, nečakajte, že ide o bežného kňaza.

Ako sám hovorí, pre niektorých je príliš liberálny. Tvrdí však, že je rozdiel medzi tým, ako svoj liberalizmus žije on a ako tí, ktorí sa ním len oháňajú.

O katolíckych médiách, o liberálnej demokracii či o tom, prečo nezískali od štátu frekvencie na vysielanie sa Aktuality.sk rozprávali s otcom Martinom JARÁBKOM.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:

– ako sa dostal k šéfovaniu v rádiu Mária na Slovensku,

– čo si myslí o iných katolíckych médiách,

– prečo niektorí kňazi majú z rádia Mária zmiešané pocity,

– aký názor má na pápeža Františka a jeho kritikov.

Ako sa bežný kňaz dostane k funkcii riaditeľa katolíckeho rádia?

V Rádiu Mária je riaditeľom vždy kňaz a do každej krajiny, kde pôsobíme, prichádzame na pozvanie biskupa. Musel som prejsť komplikovaným schvaľovaním priamo v Taliansku, kde som predtým aj študoval.

Bolo to niečo ako „bezpečnostná previerka“?

Nie až tak (úsmev). Vybrali si ma, keď som tlmočil pre maďarskú pobočku Rádio Mária. Keď som išiel potom raz navštíviť zakladateľa Emanuela Ferraria v Taliansku, rovno mi navrhol: „Ty budeš riaditeľ.“

Zaujímavosťou je, že Rádio Mária bolo na Slovensku už v roku 1993. Z neho vzniklo Rádio Lumen.

Práve Rádio Lumen je vnímané dlhodobo ako jedno z hlavných katolíckych médií na Slovensku. Ako sa chcete odlíšiť?

Je to zaujímavá otázka z toho hľadiska, že Rádio Lumen sa chcelo odlíšiť pri svojom vzniku v roku 1994 od Rádia Mária. My sa teda nepotrebujeme odlišovať od nich, oni išli vlastnou cestou.

My sme rádio skôr modlitebne založené na dobrovoľníkoch, keďže nevysielame reklamu a sme financovaní len darmi poslucháčov z celého sveta. Nestoja za nami žiadni oligarchovia ani utajení sponzori.

Lumen má viac zamestnancov, u nás pripravujú vysielanie dobrovoľníci. My nemáme ani spravodajstvo, u nás politiku neriešime. Napriek tomu nám píšu aj neveriaci či veriaci iných náboženstiev, ktorí nás počúvajú.

Takže medzi vami a Lumenom funguje normálna trhová konkurencia?

Nevnímam to ako konkurenciu, ale skôr ako alternatívu. V prípade Lumenu je spoluvlastníkom Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Aj preto sa časť kňazov pýta, načo nám je ďalšie katolícke rádio. Sme na začiatku cesty a musíme ukázať našu identitu, ukázať to, čo prinášame.

Aj keď máme úzkoprofilového poslucháča, nemusí to byť problém. Veď sa pozrite, ako dobre sa darí hipsterským kaviarňam a tiež sú pomerne úzko profilované (smiech).

Chápem správne, že vy zo zbierky v kostoloch určenej na katolícke médiá teda nedostávate nič?

Prevažne sú z tejto zbierky financované médiá, ktoré vlastní KBS, čiže TV Lux a Rádio Lumen. Tieto údaje sú aj verejne dostupné. Existuje však projektová schéma, do ktorej sa môžu prihlásiť aj iné médiá. Zatiaľ sme sa ale o takúto formu pomoci neuchádzali.

Považujete za svoju výhodu, že ste finančne nezávislí od príspevkov KBS?

My sme závislí od príspevkov zhora. Hovoríme tomu Božia prozreteľnosť (úsmev). Máme ale päť hodnôt a jedna z nich hovorí o vernosti Cirkvi. Spolupracujeme preto úzko aj s Vatikánskym rozhlasom.

Tým, že ma sem ustanovil biskup, som s ním stále zviazaný. Nehovorí mi ale do štruktúry programu či do toho, koho mám pozývať do vysielania.

 

Pokračovanie rozhovoru na stránke aktuality.sk - tu.
Copyright © 2024 Šamorínčan