štvrtok, 25. júl. 2024
medzinárodné dni

Tento víkend oslavujeme Deň kvetov a Deň otcov

19.6.2020, 13:19
Peter Gábor

Aj keď na kúpu kvetín pre ženu netreba mať dôvod, my vám jeden taký ponúkame. V nedeľu je Deň kvetov. Aj keď je tento deň určený hlavne záhradkárom a milovníkom zelene, kúpou peknej kytice pre svoju milovanú určite nič nepokazíte.

A aby sme si aj my muži prišli na svoje, tak v nedeľu je Deň otcov.

Prichádzajúca nedeľa je bohatá na Medzinárodné dni : Deň kvetov, Deň otcov, Svetový deň hudby a Medzinárodný deň skejtovania.

Podrobnosti po kliknutí na čítaj ďalej

Deň kvetov - Deň kvetov je určený záhradkárom a milovníkom zelene, ktorí oslavujú jar prostredníctvom rôznych podujatí, kde sa môžu dozvedieť množstvo informácií o kvetoch, starostlivosti o ne a majú tiež príležitosť kúpiť si zaujímavé rastliny. Tie akcie majú často aj sociálny rozmer. Mimovládne organizácie prezentujú svoju činnosť a prebieha verejná zbierka na pomoc chorým alebo ľuďom odkázaných na pomoc druhých.

Deň otcov - Prvé pokusy o začlenenie osláv otcovstva do kalendárov siahajú na začiatok 20. storočia, prezident USA Calvin Coolidge sa snažil v roku 1924 zákonom podporiť takýto návrh, ale situácia na prahu hospodárskej krízy a po utrpeniach prvej svetovej vojny tomu nebola naklonená. Myšlienku oživiť pamiatku hrdinstva otcov priniesli aj prvé mierové dni po druhej svetovej vojne. Svojho dňa sa dočkali v USA muži, až keď do kresla prezidenta zasadol Lyndon B. Johnson v roku 1966. Ten v Bielom dome podpísal proklamáciu o sviatku a stanovil deň oslavy na tretiu nedeľu v júni. Voľno na oslavy však dostali Američania až v roku 1974 od prezidenta Richarda Nixona.

Svetový deň hudby - Svetový deň hudby bol iniciovaný vo Francúzsku v roku 1981 Jackom Langom, vtedajším francúzskym ministrom kultúry a prvýkrát sa oslavoval v Anglicku v roku 1982. Slúži na propagáciu hudobného umenia, oslavuje živú hudbu, ktorá zvýrazňuje rôznorodosť hudobných štýlov. Pri tejto príležitosti sú organizované v mestách koncerty, ktoré sú voľne prístupné.

Medzinárodný deň skejtovania - Medzinárodný deň skejtovania (skateboardingu) vznikol na základe podnetu Medzinárodnej asociácie skateboardingu (IASC) a oslavuje sa od roku 2004. Skateboarding je umenie jazdenia a akrobácie na skateboarde. Po celom svete sa organizujú mnohé súťaže a akcie určené na oslavu skateboardingu ako zdroja zábavy. Skateboardisti majú možnosť predviesť svoje najlepšie triky a zároveň porovnať sa s ostatnými.

Copyright © 2024 Šamorínčan