utorok, 5. júl. 2022
IMG_5539

Takto bude vyzerať nová šamorínska promenáda

20.1.2020, 14:31
Slávka Gáborová

Keď sme sa prisťahovali do Šamorína, bola tam len burina a nič. Medzi dvomi najvzácnejšími pamiatkami mesta. Kostolom reformovaných a synagógou.

V posledných mesiacoch však na pozemkoch začal ruch, ktorý predznamenáva začiatok výstavby. Ten však kvôli predstihovému archeologickému výskumu na istý čas utíchol.

Majiteľom pozemku ako aj investorom je Šamorínčan Rudolf Durdík. S prácami predchádzajúcimi výstavbe sa začalo ešte v júli 2019 po jeho príchode z misie na slovenskom veľvyslanectve v Ríme.

,,Ide o projekt, ktorý pamätá na minulosť a myslí na budúcnosť,“ uviedol investor. Podľa jeho slov sa rešpektovaná šamorínska rodinná architektonická kancelária p. Magdolny Kulcsár snažila o zachovanie prvkov starého Šamorína a preniesla ich do novej doby. ,,Projekt je v súlade s pripomienkami Krajského pamiatkového úradu Trnava,“ dodáva Rudolf Durdík. Proces schvaľovania a konzultácii s pamiatkovým úradom ako aj mestom trval sedem rokov. Zásadnou otázkou bolo to, aby výstavba komplexu neobmedzila pohľad na vzácny kostol.

,,Pevne verím, že Šamorínčania príjmu projekt za svoj, Myslím si, že je pekný,“ pokračuje investor. A dodáva: „Spustnutá časť mesta dostane novú tvár.“

Objekt by mal byť odovzdaný do užívanie niekedy v roku 2021. Okrem bytov projekt ponúkne priestor pre obchody či kaviarne. Jeho súčasťou je zmena budovy, v ktorej sídli Tatra banka. Tá sídli v prvom miestnom polyfunkčnom objekte, ktorý bol postavený už pred vyše dvadsiatimi rokmi.

„Chcel by som sa ešte ospravedlniť občanom za nepríjemnosti a obmedzenia spôsobené výstavbou,“ uzavrel R. Durdík.

Takto bude vyzerať nová šamorínska promenáda
Takto bude vyzerať nová šamorínska promenáda
Takto bude vyzerať nová šamorínska promenáda
Copyright © 2022 Šamorínčan