sobota, 13. júl. 2024
vládna pomoc

Špeciálna pomoc pre SZČO a podnikateľov. Zmeny v ošetrovnom a vo vyplácaní nemocenskej dávky

25.3.2020, 13:18
tvnoviny.sk

Momentálny rozsah štátom nariadenej karantény, ťažko dopadá hlavne na SZČO a malých podnikateľov. Vláda sa rozhodla im pomôcť a pripravila súbor opatrení na ich podporu.

Minister práce Krajniak pripravil štyri sociálne balíčky pomoci.

Po novom dostanú ošetrovné rodičia všetkých detí do 11 rokov a v prípade, že je dieťa zdravotne ťažko postihnuté, ošetrované dostanú rodičia do 18. roku dieťaťa. Potvrdenia od lekárov budú stačiť mailom alebo telefonicky.

Ošetrované dostanú aj rodičia, ktorých deti majú dlhodobo zdravotné problémy. Príspevok bude platiť do dovŕšenia 16. roku dieťaťa. Príspevok bude vo výške 55 percent hrubej mzdy rodiča, čo je zhruba 70 percent jeho čistej mzdy.

Sociálna poisťovňa bude platiť aj nemocenské dávky ľudí, ktorí sa ocitli v karanténe. Doteraz to musel platiť zamestnávateľ, od teraz to bude platiť štát. Nemocenské bude vo výške 55 percent hrubej mzdy.

Ďalším opatrením je príspevok firmám a zamestnávateľom na udržanie pracovného miesta. Firma, ktorá kvôli epidémii musela zatvoriť prevádzku, dostane peniaze, ak neprepustí pracovníkov. Podľa Krajniaka by sa príspevky mohli financovať z eurofondov.

Špeciálnu pomoc dostanú aj podnikatelia a SZČO. Príspevok získajú tí, ktorí dokladujú, že nariadením vlády museli zatvoriť prevádzku, alebo kvôli opatreniam prišli o zákazky. Príspevok budú dostávať aj pár mesiacov po skončení mimoriadnej situácie.

Všetky návrhy musí najprv schváliť parlament. Účinnosť nadobudnú po podpise prezidentky Zuzany Čaputovej.

Copyright © 2024 Šamorínčan