nedeľa, 14. júl. 2024
Slovenský vodohospodársky podnik hľadá novú kompu

Slovenský vodohospodársky podnik hľadá novú kompu

8.8.2018, 09:13
Slávka Gáborová

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vyhlásil v pondelok verejné obstarávanie na dočasný prenájom kompy v období 12 mesiacov. Podľa jeho hovorcu Pavla Machavu ide o ďalší krok v úsilí zrušiť nevýhodnú zmluvu medzi Vodohospodárskou výstavbou a spoločnosťou Ponton City.

Ako uviedol technicko-prevádzkový riaditeľ SVP Pavel Virág, „SVP robí všetky kroky, aby do konca augusta začal zaisťovať prepravu medzi Vojkou a Kyselicou. Situáciu komplikuje fakt, že kompa nie je v Európe bežne dostupný tovar. Obzvlášť, ak musí spĺňať konkrétne požiadavky danej lokality. Napríklad hĺbku ponoru, kapacitu a ďalšie. Preto opäť vyzývame možných uchádzačov, aby sa do tendra zapojili,“ dodal. Podmienky účasti budú čoskoro zverejnené vo vestníku, pričom pôjde o 12-mesačný prenájom lode, ktorý má za úlohu štátnemu podniku získať dostatočný priestor na zaistenie trvalého riešenia.

Doterajšie úsilie narážalo na podmienky zmluvy s Ponton City, ktoré bývalé vedenie Vodohospodárskej výstavby (VV) uzatvorilo podľa SVP v prospech súkromnej spoločnosti. V súčasnosti prebieha druhé verejné obstarávanie na kúpu kompy a zároveň SVP vyhlásil tender na dočasný prenájom kompy takým spôsobom, aby sa nezvýšilo riziko súdnych sporov so súkromnou spoločnosťou, ktorá by v prípade nedodržania všetkých podmienok mohla štát žalovať až do výšky desiatok miliónov eur, ozrejmil Machava.

SVP podpísal zmluvu s VV začiatkom tohto roka. Oproti zmluve s Ponton City prináša výhodnejšie podmienky. Kým súkromná firma si účtuje 206 eur za cyklus a 122 eur za hodinu pohotovosti, SVP ponúkol 180 eur za cyklus aj s pohotovosťou, priblížil Machava. Podmienkou uzavretej zmluvy s VV však je, aby SVP najneskôr do ôsmich mesiacov od podpisu začal kompu prevádzkovať. Lehota uplynie koncom augusta.

Viac si môžete prečítať TU.

Copyright © 2024 Šamorínčan