nedeľa, 21. apr. 2024

Školy sa začínajú pripravovať na začiatok školského roka. Riadiť sa budú koronavírusovým semaforom

19.8.2020, 07:59
Peter Gábor, TASR

O pár dní začína školský rok. Ministerstvo školstva pripravuje opatrenia, ktorými sa budú riadi školy od začiatku školského roka, aby sa minimalizovala nákaza novým koronavírusom.

Základné opatrenie je ROR - rúško, odstup, ruky. Nosenie rúška povinne platí počas prvých dvoch týždňov pre žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov. K ďalším navrhovaným, prípadne odporúčaným opatreniam patrí napr. povinnosť školy pri podozrení na nákazu informovať rodiča a ten následne lekára. Ako však uviedla hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová, blíži sa jesenné obdobie, pre ktoré je typická chrípka či prechladnutie. K typickým príznakom mierneho ochorenia COVID-19 patrí aj upchatie nosa, výtok z nosa, bolesť hrdla. Symptómy sú zvyčajne mierne a začínajú postupne ako pri iných vírusových ochoreniach. (Tak som zvedavý ako si s takýmto  usmernením poradia v jednotlivých školách. Keďže bude na nich zodpovednosť za fungovanie celej školy, tak si viem predstaviť,  že pri každom upchatom nose budeme bežať k lekárovi, dať robiť deťom testy na koronavírus a celá škola bude tŕpnuť ako dopadnú testy).

Ďalšie opatrenia: (ich opodstatnenosť ak je škola v zelenej fáze a ako sa s nimi popasujú jednotlivé školy necháme na zvážení čitateľom)

  • zákaz spájania žiakov z rôznych tried do 14. septembra Do 14. septembra bude pravdepodobne obmedzená výučba pri ktorej sa bežne spájajú triedy - napr. cudzie jazyky, náboženstvo, občianska výchova a pod.
  • povinnosť mať vyčlenený priestor na izoláciu pre žiakov, pri ktorých sa v priebehu vyučovania prejavia príznaky ochorenia COVID-19.
  • rezort školstva odporúča, aby sa žiaci stravovali po triedach, prípadne sa stravovali priamo v triedach.
  • zákaz požívať telocvične a vnútorné priestory na cvičenie do 20. septembra. Rezort školstva zároveň neodporúča, aby sa spájali rôzne triedy v školských kluboch detí.

Článok ako to má celé prebiehať po kliknutí na čítaj ďalej

Školy sa budú od nového školského roka 2020/2021 riadiť troma fázami. Zelená fáza bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga. V utorok počas tlačovej konferencie to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že nechce, aby sa školy zatvárali z dôvodu šírenia nového koronavírusu opäť celoplošne. Školy musia zároveň vyčleniť jednu miestnosť na bezprostrednú izoláciu.

Rezort školstva vypracoval manuál, ktorý stanovuje základné prevádzkové podmienky od materských až po vysoké školy počas trvania pandémie. Všetky opatrenia majú smerovať k implementácii odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR založených na princípe ROR – rúško, odstup, ruky. "Sú to opatrenia, ktoré sme už zažili, nie sú komplikované. Vyžadujú si však zodpovednosť a dodržiavanie. Uvedomujeme si, že školy budú mať isté náklady," uviedol minister školstva s tým, že preto na tento zámer vyčlenil pre školy štyri milióny eur. Môžu ich využiť napríklad na dezinfekčné prostriedky.

Školy v zelenej fáze budú fungovať v štandardnom režime. Tie, v ktorých sa objaví podozrenie, budú musieť dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia, poznamenal minister školstva. Z manuálu vyplýva, že pri červenej fáze v základných školách sa bude pre žiakov prvého až piateho ročníka realizovať prezenčné vyučovanie v skupinách do 15 žiakov, od šiesteho do deviateho ročníka sa uskutoční dištančné vzdelávanie.

Gröhling potvrdil, že pri podozrení na nákazu novým koronavírusom u detí bude škola informovať rodičov a tí následne lekára. Rodičia ani škola nebudú kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva. Hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová uviedla, že sa blíži jesenné obdobie, pre ktoré je typická chrípka či prechladnutie. "Ak by mali školy volať na regionálny úrad verejného zdravotníctva vždy, keď niekto zakašle, volali by neustále," poznamenala.

Na školách v rizikových oblastiach budú platiť podľa Gröhlinga prísne opatrenia. Meranie teploty pri vstupe žiakov do školy nie je povinné, je to tak len v červenej fáze. Školy zabezpečia, aby bola pri vstupe do budovy dostupná dezinfekcia rúk. Deti, ktoré navštevujú materskú školu, nemusia nosiť rúška. Žiaci prvého stupňa základných škôl nemusia nosiť rúška v triedach, avšak rezort školstva im to odporúča. Počas prvých dvoch týždňov nového školského roka bude nosenie rúšok pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredoškolákov a vysokoškolákov povinné. Rezort školstva odporúča, aby sa v triedach často a intenzívne vetralo, toalety musia byť vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami. Odporúča sa nepoužívať klímu a ventilátory. Do 14. septembra sa nemajú spájať vo vyučovaní skupiny žiakov z rôznych tried.

Telocvične a ostatné vnútorné priestory na šport sa do 20. septembra nebudú používať. Rezort školstva zároveň neodporúča, aby sa spájali rôzne triedy v školských kluboch detí. Škola na účely izolácie študenta, u ktorého sa prejavia príznaky ochorenia COVID-19 počas vyučovania, vyčlení priestor. Rezort školstva odporúča, aby sa žiaci stravovali po triedach, prípadne sa stravovali priamo v triedach.

Na začiatku školského roka sa bude vyžadovať od zákonných zástupcov čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti žiaka. Z manuálu vyplýva, že rodič okrem toho prostredníctvom zdravotného dotazníka uvedie, či dieťa od 17. do 31. augusta vycestovalo mimo územia Slovenska alebo či sa v tomto termíne zúčastnilo na hromadnom podujatí.

Školský rok 2020/2021 sa začína 2. septembra, dochádzka na vyučovanie je pre žiakov povinná.

Školy sa začínajú pripravovať na začiatok školského roka. Riadiť sa budú koronavírusovým semaforom
Školy sa začínajú pripravovať na začiatok školského roka. Riadiť sa budú koronavírusovým semaforom
Školy sa začínajú pripravovať na začiatok školského roka. Riadiť sa budú koronavírusovým semaforom
Školy sa začínajú pripravovať na začiatok školského roka. Riadiť sa budú koronavírusovým semaforom
Copyright © 2024 Šamorínčan