nedeľa, 14. apr. 2024
Samozber jabĺk v BIO sade pri Dunajskej Lužnej je otvorený

Samozber jabĺk v BIO sade pri Dunajskej Lužnej je otvorený

21.9.2021, 08:49
Oznam

Dnes je samozber jabĺk otvorený od 9:00 do 18:00 v Miloslavove a Dunajskej Lužnej. Ak sa chystáte nazbierať si jablká informujte sa o otváracích hodinách na FB stránke Dobrý ježko.

Dajte šancu domácej kvalite a kúpte si čerstvé vitamíny od našich pestovateľov! Len pár kilometrov od Šamorína otvorili začiatkom septembra samozber jabĺk, ktorý má v ponuke rôzne, aj zaujímavé nové bio odrody.,

BIO sad  bol založený pred dvoma rokmi a nájdete ho hneď vedľa hlavnej cesty medzi Dunajskou Lužnou a Šamorínom (za druhým kruhovým objazdom smerom od Šamorína). ​V biosade pestujú až 16 rôznych odrôd jabĺk. Informácie o nich nájdete na tabuliach priamo na mieste.

mapa samozber

Uličky s jabloňami sú veľmi prehľadne označené - tabuľkami s názvom konkrétnej odrody, takže sa ľahko zorientujete. Tie uličky, kde jablká ešte len dozrievajú, sú zas obohnané páskou so zákazom vstupu, určite sa teda nepomýlite a nebudete oberať nezrelé plody. Môžete prísť len tak, s prázdnymi rukami, a jablká si uložíte do debničky, ktorú vám predajú priamo v sade za 70 centov. Ak sa chystáte na väčší zber, bezplatne si môžete požičať fúrik či káričku. Požičajú vám takisto menší rebrík, ale len na vlastné riziko.

Ceny jabĺk sa mierne líšia, napríklad kilogram odrody Issac alebo Red Roat stojí 1 euro, kým odroda Evelina je o niečo drahšia, zaplatíte 1,20 eura za kilogram. Výber z rôznych druhov jabĺk je pestrý, no záleží aj na konkrétnom dni, kedy sa na samozber vyberiete. „Vždy sledujeme sladkosť jabĺk, podľa toho umožňujeme oberať konkrétne stromy.“ povedala predajkyňa.

​Fúrik alebo káričku vám požičajú bezplatne

Všetko je zariadené tak, aby mali zberači čo najväčšie pohodlie. Parkujete grátis priamo pred vstupom do sadu, k dispozícii máte i mobilné toalety, dezinfekciu na ruky, aj tečúcu vodu z cisterny. Platiť môžete v hotovosti alebo kartou.

Uličky s konkrétnymi odrodami sú prehľadne označené

Hrušky sa dajú kúpiť len obrané, za odrodu Xenia zaplatíte 2 eurá. A ak máte chuť, môžete si pribaliť aj ovocné šťavy, jablkové čipsy alebo med, ktorý majú od svojho včelára. Pripomíname ešte prosbu pestovateľov, aby ste si vzali aj tie jablká, ktoré vám pri zbere spadnú zo stromu na zem. Všimli sme si, že na zemi ich je popadaných dosť, niektoré už hnili, čo je škoda.

Niekoľko zaujímavosti o biosade v Dunajskej Lužnej

Je to experimentálny sad s novými pestovateľskými postupmi a odrodami, založený v roku 2019. V sade pestujú až 16 rôznych odrôd, no nie sú to iba overené a obľúbené značky. Vysadili aj veľa nových odrôd, ktoré sú odolné proti chorobám. Škodcov a choroby monitorujú špičkovými technológiami. Obrábanie pôdy je iba mechanické alebo ručné, v uličkách medzi stromami sú vysiate liečivé bylinky a lúčne kvety, ktoré poskytujú potravu divokým včelám. Živiny dávkujú stromom po kvapkách, presne toľko, koľko potrebujú. Umelé hnojivá nie sú povolené.

Copyright © 2024 Šamorínčan