štvrtok, 20. jún. 2024
konflikt

Šamorínsky Konflikt zaradený medzi slovenské legendy

11.7.2019, 10:54
manmagazin.sk

Bývalé Československo bolo skutočne bohaté na kvalitné skupiny, ktoré sa mohli rovnať európskej či svetovej špičke. No a práve Slovensko bolo tou krajinou, ktorá v tomto ohľade ťahala za kratší koniec. Kvalita na domácej scéne dnes podľa mnohých odborníkov aj laikov veľmi neexistuje, no toto tvrdenie je obrovský omyl. Stačí spomenúť tieto štyri legendárne skupiny, ktoré mohli byť celosvetovými hviezdami...

Výber slovenských legiend priniesol portál manmagazin.sk. A ako o prvej kapele v zozname píše o Konflikte, ktorého frontmanom je Šamorínčan Robert Jury Jurányi.

Konflikt

Slovenská punková legenda vznikla už v Československu, no kvôli textom sa nikdy nedostala do rádií, resp. ak aj áno, dostala následne rýchlu stopku. Svoju dráhu si musel frontman Jury so svojou bandou šľapať v kluboch, na koncertoch a festivaloch, ktorých za svoju existenciu odohrala skupina tisíce. Svoje meno si Konflikt vybudoval aj v Česku, Maďarsku či dokonca v Nemecku, kde si na punkových festivaloch zahrali na pódiu s celoeurópskou špičkou. Ak by sa narodili v Nemecku alebo vo Veľkej Británii a prezentovali publiku anglické texty, nebolo by pochýb, že by ich sláva bola porovnateľná s takými The Casualities či Exploited.

A album Sapere Aude dostal Konflikt podľa hudobných odborníkov do histórie.

Tublatanka

Všestranný hudobník, akým je Maťo Ďurinda, sa nerodí každý deň. On je vlastne telom i dušou Tublatanky, ktorá ani napriek viac ako trom desiatkam rokov na scéne nestratila svoju kvalitu. Prvotriedne texty, ktorými skupina disponuje počas celej existencie, sú klenotom našej scény. Či už sú to notoricky známe balady, politicky ladené texty alebo texty z “bežného” života, majú niečo do seba a sú doplnené o kvalitné výkony hudobníkov. Ale aj oni sa potýkali s problémom, že slovenčine rozumieme len my a Česi.

Elán

Teraz sa možno chytáte za hlavu, že vyťahujeme skupinu, ktorá je staršia ako svet. No vydržať na scéne celé desaťročia a pochváliť sa tým, že vaše piesne poznajú tri generácie, nemôže hocikto. Texty Elánu nie sú zvyčajne nejako extrémne komplikované, sú najčastejšie o vzťahoch, no mnohé sú majstrovskými dielami. No a dovolíme si tvrdiť, že frontman Jožo Ráž je presne ten typ, ktorý by na seba dokázal strhnúť pozornosť aj v USA. Nie všetko je však len o speve a hudbe, ale aj o predaní sa, a to Jožo zvláda taktiež dokonale. Možno trošku pritiahnuté za vlasy, no nebojíme sa Joža Ráža označiť za slovenského Micka Jaggera…

Viac si môžete prečítať v článku stránky manmagazin.sk 4 slovenské hudobné legendy s potenciálom svetových hviezd.

Copyright © 2024 Šamorínčan