štvrtok, 25. júl. 2024
peniaze

Šamorín prišiel o časť z podielových daní

20.8.2020, 07:08
Peter Gábor

Ministerstvo financií (MF) SR zverejnilo informácie, o koľko peňazí prišli jednotlivé mestá a obce v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Ide o peniaze z dane z príjmu od ľudí (takzvané podielové dane), ktoré im posiela štát a sú pre samosprávy kľúčovým príjmom.

“Najnižšie nominálne výpadky z podielových daní majú, prirodzene, malé obce. Im však aj výpadok tisíc eur môže skomplikovať situáciu,” upozornil rezort. Naopak, najvyššie výpadky majú veľké mestá. Napríklad Bratislave skresala koronakríza príjem z dane fyzických osôb o 9,3 milióna eur, Košiciam o 5,3 milióna eur, Nitre o 1,8 milióna eur a podobný výpadok príjmov má napríklad aj Banská Bystrica.

Podľa zverejneného zoznamu Šamorín prišiel o 328 958 EUR, Hamuliakovo o 40 104 EUR, Báč o 10 544 EUR, Kvetoslavov o 29 867 EUR, Dunajská Lužná o 162 686 EUR.

Ak vás zaujíma niektorá obec kliknite na čítaj ďalej.

Zoznam miest a obcí si môžete pozrieť - tu.

Ministerstvo financií si uvedomuje negatívne vplyvy nižšieho výberu daní na mestá a obce. Upozornilo však, že výpadok príjmov má aj štát. “Kým mestá, obce a vyššie územné celky (VÚC) stratili spolu približne 170 miliónov eur, štát má prognózovaný výpadok príjmov vo výške presahujúcej 1,4 miliardy eur,” povedal štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík.

Rezort pripravil pre mestá a obce pomoc vo forme bezúročných pôžičiek, ktoré sa v budúcnosti môžu premeniť na granty, ak sa príslušné subjekty samosprávy zapoja do plánovanej reformy. Všetky potrebné informácie, podmienky a zároveň aj odkaz na formulár nájdu primátori, starostovia a župani na stránke ministerstva financií.

Copyright © 2024 Šamorínčan