sobota, 23. okt. 2021 - Alojzia
basket il.

Šamorín pokračuje, hľadá pivotku, Dubček určite nie

18.8.2020, 06:20
basket.sk

Hoci uplynulá sezóna v najvyššej slovenskej súťaži basketbalistiek nevyvrcholila plánovanými zápasmi play-off, predsa je v nej známe konečné poradie: 1. MBK Ružomberok, 2. Piešťanské Čajky, 3. Young Angels Košice, 4. ŠBK Šamorín, 5. ŠKP 08 Banská Bystrica, 6. Dubček Bratislava.

Šamorínsky kolektív zaujal „definitívnu“ pozíciu v ročníku 2019/20 so šiestimi víťazstvami a dvanástimi prehrami z osemnástich duelov. Stihol ich odohrať do 10. marca, keď súťaž dostala oficiálnu stopku pre pandémiu koronavírusu. Hráčky, funkcionári a zrejme ani fanúšikovia ŠBK neboli spokojní s bilanciou svojho tímu. Pri nej sa žiada poznamenať, že práve Šamorín bol jediný tím, nad ktorým – dokonca dvakrát – zvíťazil posledný Dubček Bratislava, nováčik súťaže.

Stratili pivotky

Podobné zaváhania s hocikým by si chcel tradičný účastník extraligy v najbližšej sezóne odpustiť, ale nebude to pre Šamorín jednoduché. „Veľmi nám zatiaľ chýba aspoň jedna vysoká hráčka. Jej hľadanie je teraz naša hlavná úloha. Z minulého kádra sa totiž prestala venovať basketbalu Žofia Zarevúcka, prednosť u nej dostalo zamestnanie. Ďalšia pivotka Soňa Svetlíková má namierené študovať do Prahy, kde zrejme bude aj hrať basketbal. Po týchto odchodoch nemáme hráčku s výškou blízko 190 centimetrov, a to je veľký hendikep,“ právom sa posťažoval skúsený šamorínsky tréner Albert Diósi.

On sám, hoci už mal 1. mája sedemdesiatdva rokov, ostal v úlohe hlavného kormidelníka a naďalej mu bude v pozícii hrajúcej asistentky pomáhať reprezentantka Slovenska 36-ročná Timea Sujová. Ďalšie dievčatá v kádri sú podstatne mladšie, všetky – až na Lujzu Burianovú (nar. 1992) – najmenej o desať rokov. „Počtom hráčok je káder úplný, veď od začiatku týždňa sa na novú sezónu pripravuje dvanásť dievčat, ale nejakú posilu pod kôš naozaj potrebujeme. Či a kedy sa nám podarí ju nájsť, je zatiaľ otázne,“ pokračoval Albert Diósi.

Zápasy v Česku aj turnaje doma

Okrem dvoch spomenutých pivotiek, Zarevúcej a Svetlíkovej, odišli zo šamorínskeho kádra i Petra Škublová a Veronika Dulová. Z Dubčeka Bratislava sa do šamorínskeho dresu oblečú Laura Bianca Vaiglová a Barbora Šeligová, a z Piešťan prichádzajúca Tatiana Bábiková. Naďalej sú v kádri aj Simona Marcová, Júlia i Barbara Lelkesové, Radoslava Ošťádalová i Laura Horvátová. Zrejme viac príležitostí než doteraz by mali dostať odchovankyne Eszter Andrássyová a Emma Ághová.

„Do začiatku novej súťažnej sezóny chceme odohrať sedem prípravných stretnutí, možno však pribudne aj ôsme. Zápasovú šnúru máme v pláne začať 9. septembra v Piešťanoch, vzápätí pôjdeme do Česka na tri súboje a rovnaký počet by sme mali odohrať na domácom turnaji od 25. do 27. septembra,“ načrtol herný prípravný program šamorínsky kouč, ktorý bude zaiste najstarší človek na trénerskom poste v celej extralige basketbalistiek.

DVANÁSTKA V PRÍPRAVE

V Šamoríne sa na novú sezónu začalo pripravovať od pondelka týchto dvanásť hráčok: Timea Sujová (aj trénerova asistentka), Simona Marcová, Júlia Lelkesová, Barbara Lelkesová, Laura Horvátová, Lujza Burianová, Radoslava Ošťádalová, Laura Bianca Vaiglová, Barbora Šeligová, Tatiana Bábiková, Eszter Andrássyová a Emma Ághová.

DUBČEK URČITE NIE

Všetkých šesť tímov z uplynulej sezóny má právo prihlásiť sa do 20. augusta do nového ročníka extraligy. Dubček Bratislava však medzi nimi určite nebude. „Hoci som od 11. januára, keď som odkoučoval zápas v Ružomberku, v žiadnej telocvični ani na chvíľu nebol, mám o tíme Dubčeka stále dosť informácií. Niektoré hráčky už od nás odišli, na najvyššiu súťaž nemáme peniaze a koniec-koncov ani dostatok reálnych ambícií a možností,“ povedal nám nedávny tréner hráčok Dubčeka Maroš Guzikiewicz. Muž oddaný basketbalu utrpel 13. januára infarkt (hráčky potom koučoval jeho asistent Viliam Pešta), pridružili sa mu k nemu komplikácie s pľúcami, ktoré ho najviac trápia dodnes. Viackrát ležal v nemocnici, ale jeho zdravotný stav sa v týchto týždňoch trochu zlepšil. Aj hlas má už výraznejší než pred dvoma-troma mesiacmi, keď takmer iba šepkal, ale z bytu zatiaľ nevychádza. K lekárom, čo sú výnimky jeho neprítomnosti doma, sa na vozíku dostáva len vďaka najbližším z rodiny.

Copyright © 2021 Šamorínčan