pondelok, 22. júl. 2024
IMG_2063-1

Šamorín navštívil premiér exilovej tibetskej vlády

12.10.2018, 12:25
Slávka Gáborová

Šamorín navštívil exilový premiér tibetskej vlády Lobsang Sangay (50) a strávil tu aj noc zo stredy na štvrtok.

Premiér pricestoval v stredu predpoludním na Hlavnú stanicu v Bratislave. Tam ho privítali manželia Csaba a Suzanne Kissovci, ktorí ho na Slovensko pozvali. Obaja prevádzkujú v synagóge najstaršiu a renomovanú nezávislú galériu súčasného umenia na Slovensku.

Sangay sa v stredu ešte stretol s podpredsedníčkou parlamentu ako aj niekoľkými poslancami. Potom sa presunul do Šamorína k manželom Kissovcom.

Nasledujúci štvrtok mal exilový premiér stretnutie so študentami Paneurópskej vysokej školy. To moderovala prodekanka Yvonne Vavrová

Sangay je predseda tibetskej exilovej vlády, oficiálne známej ako Ústredná tibetská správa. Narodil sa v indickom Dárdžilingu, neskôr študoval právo na univerzite v Dillí a na Harvarde. Po zvolení sa presťahoval do indickej Dharamsály, kde sídlia tibetské inštitúcie. Ako politik presadzuje mierové a nenásilné riešenie sporu medzi Čínou a Tibetom, žiada autonómiu.

IMG_2063-1

Strom v pozadí zasadil pred 18 rokmi dalajláma. Teraz pred ním stoja Juraj Turtev (vľavo), Judita Kaššovicová, premiér Lobsang Sangay, pobočník a manželia Suzanne a Csaba Kissovci.

IMG_2094

Prednáška pred študentami Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.

Copyright © 2024 Šamorínčan