nedeľa, 26. máj. 2024
Prvá fáza uvoľňovania príde v sobotu, návrh schválila vláda

Prvá fáza uvoľňovania príde v sobotu, návrh schválila vláda

23.2.2022, 14:29
postoj.sk

V prvej fáze sa zrušia takzvané režimy OTP, OP, OP+ s kapacitným obmedzeniami.

V prvej fáze uvoľnenia opatrení sa zrušia takzvané režimy OTP, OP, OP+ s kapacitným obmedzeniami. Vláda schválila na svojom stredajšom rokovaní aktualizáciu opatrení s účinnosťou od 26. februára, pričom prvá fáza má platiť do 25. marca.

Prvá fáza

Od soboty sa upravia obmedzenia prevádzkových hodín, ktoré budú od 05:00 do 24:00

Podľa schváleného materiálu z dielne rezortu zdravotníctva sa  pri nízkych a stredne rizikových podujatiach (napríklad bohoslužby, športové podujatia, kultúrne akcie, divadlá, kiná) má od 26. februára zvýšiť maximálna kapacita na 500 osôb alebo maximálne na 50 percent kapacity.

Pri vysoko rizikových podujatiach, ako svadby, kary, oslavy či diskotéky, bude kapacitné maximum 50 osôb, pričom v oboch prípadoch bude platiť režim základ.

Režim základ sa bude uplatňovať aj pri športových súťažiach a tréningoch s kapacitným obmedzením do 100 športovcov.

Bez ohľadu na očkovanie a testovanie bude mať verejnosť prístup aj do prevádzok fitness, wellness, akvaparku či kúpeľov, platiť pre nich bude kapacitný limit 50 osôb alebo pravidlo jedna osoba na 15 štvorcových metrov krytej plochy.

Režim základ bude platiť aj pre múzeá, galérie, výstavné siene či ubytovacie zariadenia. Využívanie spoločných priestorov sa bude riadiť pravidlami pri hromadnom podujatí.

Reštaurácie budú takisto otvorené pre všetkých, povolené bude len sedenie a obsluha pri stoloch vrátane terás. Mimo stolov bude povinný respirátor.

Bez obmedzení to bude aj v diaľkovej doprave, v prostriedkoch verejnej dopravy, prímestskej doprave alebo taxi. Naďalej tu bude povinný respirátor.

Návštevy v nemocniciach alebo v zariadeniach sociálnych služieb budú v režime OTP alebo základ, podľa rozhodnutia zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Povinný respirátor je naďalej v interiéri a exteriéri na hromadných podujatiach, ako aj v exteriéri pri vzdialenosti do dvoch metrov od iných osôb. Rezort zdravotníctva naďalej odporúča využívanie v maximálnej možnej miere inštitútu home office.

V prípade škôl sa domáca karanténe neaplikuje pri kontakte s pozitívnym spolužiakom v triede. Namiesto karantény bude povinné nosenie respirátora/rúška po dobu desiatich dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou v triede pri zachovaní prezenčnej výučby a izolácii pozitívnej osoby (izolácia ostáva zachovaná). Zruší sa aj povinnosť nosenia rúšok v triedach, naďalej bude platiť nosenie v spoločných priestoroch.

Druhá fáza

V druhej fáze od 26. marca sa zrušia kapacitné obmedzenia, obmedzenia prevádzkových hodín, zruší sa karanténa pri úzkom kontakte. Upraví sa tiež nosenie respirátorov. 

V materiáli sa dodáva, že prípadná zmena harmonogramu uvoľňovania alebo úprava samotných opatrení môžu byť odôvodnené v prípade zmeny epidemickej situácie na Slovensku v podobe výrazného rastu hospitalizácií (obzvlášť klinicky ťažších priebehov) či nového rizika spôsobeného prípadným novým rizikovým variantom šíriacim sa v iných európskych krajinách.

Copyright © 2024 Šamorínčan