pondelok, 20. máj. 2024
Prvá fáza uvoľňovania opatrení začne už zajtra

Prvá fáza uvoľňovania opatrení začne už zajtra

21.4.2020, 07:44
Oznam

Premiér Matovič oznámil postupné uvoľňovanie opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu. Ich uvoľňovanie sa začne už od stredy 22. apríla, je rozdelené do štyroch fáz.

"Plán otvárania prevádzok sme nazvali Niečo za niečo, pretože iba tak to bude fungovať, povedal Matovič. "Uvoľňujeme opatrenia napriek tomu, že nám neklesá počet nakazených," dodal premiér.

Podľa Matoviča musíme byť však dvakrát viac obozretní. Dodal, že akonáhle sa zvýši počet nakazených, prevádzky znovu zavrie. "Aj tie, ktoré boli doteraz otvorené," informoval ešte.

Prvá fáza je fáza otvorenia prevádzok od tejto stredy 22.4. Otvoria sa obchody do 300 metrov štvorcových, prevádzky verejného stravovania, ale len výdaj cez predajné okienko. Umožní sa ľuďom, aby využívali vonkajšie športoviská s týmito podmienkami: bezkontaktný šport, bez šatní, bez obecenstva a bez možnosti využitia WC.

V prvej fáze sa otvoria aj vonkajšie trhoviská, pre ľudí bude platiť striktná dodržiavanie vzdialenosti dva metre. Konzílium navrhuje otvoriť predaj automobilov aj autobazárov. Bude možné otvoriť aj dlhodobé ubytovne napríklad pe robotníkov, avšak bez možnosti spoločného stravovania.

Mení sa aj úprava časov nakupovania pre dôchodcov. Čas sa skráti o hodinu, čiže od 9.00 do 11.00 hod a to od pondelka do piatka, no bude platiť pre všetky prevádzky. Premiér vyzval dôchodcov, aby do obchodov v inom čase nechodili.

Vyčlenenie predajného času od 9.00 do 11.00 h pre seniorov nad 65 rokov znamená pre týchto ľudí zároveň zákaz nakupovania v inom čase.

Prechod k ďalším fázam bude závisieť od šírenia ochorenia. Podľa premiéra by bol ideálny scenár, keby sa opatrenia uvoľňovali každé dva týždne.

fazy uvolnovania

Copyright © 2024 Šamorínčan