nedeľa, 26. máj. 2024
x-bike-herobanner

Prevezte sa Šamorínom na bicykloch X-BIKE

22.7.2020, 10:28
Oznam

Projekt zdieľaných bicyklov rezortu X-BIONIC® SPHERE podporili spoločnosti ANTIK Telecom, iWATT, Východoslovenská energetika a.s., CZ SLOVAKIA a mesto ŠAMORÍN.

Od 20.07.2020 môžete v rámci mesta Šamorín a jeho priameho okolia jazdiť na verejných bicykloch X-BIKE. Nový koncept zdieľania bicyklov, bikesharing, obyvateľom mesta prináša X-BIONIC® SPHERE v spolupráci s mestom Šamorín a ďalšími partnermi. Aj vďaka spoločnostiam ANTIK Telecom, iWATT, Východoslovenská energetika a.s. a CZ SLOVAKIA sa obyvateľom mesta viac sprístupní samotný rezort, krásy mesta a okolia. Využite možnosť ekologickej turistiky, užite si oddych a športovanie.

Aké sú výhody zdieľaných bicyklov?

Dostupnejšia preprava, úspora nákladov za dopravu, ale i zlepšenie fyzickej kondície a menej emisií. Využívanie bikesharingovej služby prináša užívateľom množstvo výhod. Zároveň sa tento projekt vhodne napája na systematický rozvoj cyklodopravy, výstavbu a rekonštrukciu cyklotrás a obstaranie súvisiacej cyklistickej infraštruktúry, čiže odstavné miesta na bicykle. Ambíciou projektu je komplexne podporiť pozitívny trend, ktorý naznačuje, že ľudia začínajú vnímať bicykle ako plnohodnotné dopravné prostriedky a zároveň ich využívaním ochraňujú životné prostredie.

Vlastná služba aj servis

Zavedenie X-BIKE-ov je pre mesto Šamorín finančne nenáročné. Bicykle, náhradné diely, aplikáciu a call centrum totiž zabezpečuje priamo X-BIONIC® SPHERE, ktorý bude zastrešovať vo vlastnej réžii aj správu a servis bicyklov. Mesto Šamorín zase poskytlo, v rámci vybraných lokalít, pozemky pod dokovacie stanice.

Aktivácia cez mobilnú aplikáciu

Cez mobilnú aplikáciu X-BIKE si užívatelia aktivujú bicykel a zároveň cez ňu nájdu všetky súčasné parkovacie stanovištia. Po jednoduchej registrácii získa každý užívateľ zdarma neobmedzený počet jázd v trvaní do 30 minút. Ak na bicykli prekročí tento čas, stiahne sa mu z kreditu príslušná suma podľa zvolenej tarify.

Verejný bicykel X-BIKE je nastavený na systém odkladania bicyklov v rámci dokovacích staníc. V prípade jeho nedodržania hrozí užívateľovi služby finančná penalizácia. Na jednej dokovacej stanici si X-BIKE požičiate, na druhej ho vrátite. Systém stanovísk zabezpečí v rámci mesta väčšiu mieru poriadku tak, aby bicykle nezavadzali na miestach verejných komunikácií a chodníkov.

Počet bicyklov bude rásť so záujmom užívateľov

Aktuálne je v uliciach mesta Šamorín rozmiestnených 30 bicyklov. Ak sa služba uchytí, X-BIONIC® SPHERE bude počet bicyklov a stanovísk navyšovať. X-BIKE je k dispozícii na 6 dokovacích staniciach v rámci rezortu, v jeho okolí, ako aj v samotnom meste Šamorín. Do tohto zoznamu v úvodnej fáze bikesharingu spadá prepojenie autobusovej stanice, centra mesta Šamorín, troch lokalít v rámci X-BIONIC® SPHERE a oddychového parku Kormorán.

Moderné bicyklovanie

Projekt X-BIKE vnímajú spoločnosti iWATT a Východoslovenská energetika a.s. ako významnú celoslovenskú spoluprácu, ktorá je zameraná na podporu športu, zdravej mobility s využitím moderných a inovatívnych riešení. VSE a.s. a iWATT podporujú a propagujú produkty a riešenia, ktoré súvisia so šetrením financií, s energetickou efektívnosťou, zdravým, zvyšovaním bezpečnosti a s osobným pohodlím. Práve preto sa tieto spoločnosti stali mobility partnerom X-BIKE v Šamoríne. Považujú za dôležité rozširovať sieť cyklotrás a zároveň propagovať praktické a zelené projekty na celom Slovensku.

Bezpečné bicyklovanie

Pre službu X-BIKE ANTIK Telecom spoločne s X-BIONIC® SPHERE vybrali robustné bicykle, ktoré vyhovujú mestskému prostrediu. Firma ich sama špeciálne upravila pre účely požičiavania a ďalej ich vylaďuje pre potreby Strednej Európy. Unikátna je aj samotná softvérová aplikácia, ktorá je kompletne vyvinutá na Slovensku. Bicykle nemajú duše a tak je výhodou, že na nich užívateľ nemôže dostať defekt. Na druhej strane to ovplyvňuje jazdu, pričom bicykel je menej mäkký, než bežný.

Obdobným spôsobom ako X-BIKE, spoločnosť Antik Telecom prevádzkuje verejné bicykle už v šiestich mestách. Popri bratislavskej Rači a Vajnoroch sú to Košice, Poprad, Moldava nad Bodvou, Veľký Šariš a Trebišov. Tento rok plánujú službu rozšíriť do približne desiatich nových lokalít na strednom aj východnom Slovensku.

Pred spustením služby sa vždy vyskytnú obavy či už z dôvodu nadmerného vandalizmu alebo kvôli neporiadku. Veríme, že drvivá väčšina nielen cyklistov, ale aj ďalších občanov sa k bicyklom bude správať veľmi ohľaduplne. Určite aj tento faktor bude podmieňovať ďalšie diskusie s mestom, kam a za akých podmienok by sa služba mohla rozšíriť.

Ako to funguje?

• Stačí si stiahnuť mobilnú aplikáciu XBIKE a registrovať sa užívateľskými údajmi X-CARD (lojalitný systém XBIONIC® SPHERE).

• V prípade, že nemáte zriadený účet v X-CARD, jednoducho sa doň registrujete na stránke www.xbionicsphere.com.

• Po registrácii v aplikácii X-BIKE a dobití minimálneho kreditu v hodnote 5 EUR užívateľ odomkne bicykel načítaním QR kódu na riadidlách bicykla.

• Každý nový užívateľ získa zdarma neobmedzený počet jázd v trvaní do 30 minút. Ak na bicykli prekročíte tento čas, služba ponúka dva spôsoby platby za požičanie bicykla. Pri prvom z nich „Jazdím, potom platím“ sa užívateľovi odčíta poplatok 2 € za jednu hodinu jazdy v rámci sekundovej tarifikácie z peňaženky, ktorú si nabíja (tj. za 15min jazdy na bicykli 0,5 €). Druhou možnosťou je jazda v rámci 1 dňa s maximálnym limitom 6 hodín v rámci dňa (denná tarifa) alebo po dobu 30 dní s maximálnym limitom 30 minút denne za cenu 8 € mesačne (mesačná tarifa).

• V prípade, že bude doba 30 minút prekročená, cena je 2 € za hodinu. Alebo si užívateľ predplatí bicyklovanie na celú sezónu za 35 € (sezónna tarifa). Vtedy môže jazdiť denne až 1 hodinu a následne po prekročení s tarifou 2 € za hodinu.

• Pre viac informácií navštívte webovú stránku www.x-bike.sk

samorincan-xbike

22

Copyright © 2024 Šamorínčan