streda, 17. apr. 2024
potopa dunaj_il

Pred 55 rokmi sa roztrhla hrádza Dunaja

17.6.2020, 06:49
teraz.sk

Na stránkach webu dcérskej spoločnosti TASR Teraz.sk, bol publikovaný zaujímavý článok o povodni, pri ktorej sa postupne ocitlo pod vodou 46 obcí a mestá Komárno, Dunajská Streda a Kolárovo.

Článok po kliknutí na čítaj ďalej.

KATASTROFÁLNA POVODEŇ OBRAZOM: Pred 55 rokmi bolo Komárno ostrovom

Od obrovskej povodne, ktorá zaliala Komárno, Dunajskú Stredu a 46 obcí uplynulo 55 rokov. Boj s vodným živlom vtedy trval skoro mesiac. Teraz.sk ponúka originálne FOTOGRAFIE z archívu TASR.

Jedna z najväčších povodní na slovenskom toku Dunaja postihla juh Slovenska pred 55 rokmi. Pretrhla sa dunajská hrádza a pod vodou sa tak postupne ocitlo 46 obcí a mestá Komárno, Dunajská Streda a Kolárovo. Evakuovaných muselo byť takmer 60.000 obyvateľov. Celkové škody katastrofálnej povodne prekročili tri miliardy korún.

Už začiatkom júna 1965 hladina Dunaja dosiahla výšku 7,4 metra, čo spôsobili dlhotrvajúce dažde a topenie alpských snehov. Časté dažde mali nepriaznivé účinky na stabilitu ochranných hrádzí a ich podložia, na mnohých úsekoch sa vyskytovali veľké priesaky.

potopa dunaj

Z evakuácie obce Baloň. Niektorí občania sa domnievali, že ešte prejdú peši, no potom ich musel pozbierať obojživelný transportér. 19. júna 1965Foto: archív TASR, autor M. Tuleja

V polovici júna Dunaj kulminoval v Bratislave pri vodnom stave 910 centimetrov a v Komárne mala jeho hladina ešte o niečo viac. Správy o presakovaní spodných vôd sa množili. Napriek enormnému úsiliu sa nepodarilo zabrániť prietržiam hrádze.

Dunaj ešte 15. júna roztrhol 80 metrov hrádze pri Patinciach. V priebehu niekoľkých hodín bola obec pod vodou, popoludní dosiahol živel ďalšiu obec, Ižu. Voda zatopila široké okolie a z Komárna urobila ostrov.

potopa dunaj1

Zaplavený Medveďov. 19. júna 1965Foto: archív TASR, autor Š. Petráš

O dva dni, 17. júna 1965 dosiahla hladina Dunaja výšku 900 centimetrov a dvíhala sa ďalej. O pol jedenástej sa pod náporom vody roztrhla hrádza medzi obcami Číčov a Kľúčovec. V tom čase bola výška hladiny Dunaja 915 cm a prietok dosahoval 9224 m3/s. Domy jeden po druhom padali, hustá, špinavá a zapáchajúca voda zaplavila všetko.

Celý článok aj si môžete prečítať - tu.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan