štvrtok, 20. jún. 2024
Poznáte výnimočného pedagóga? Nominujte ho na ocenenie Učiteľ Slovenska 2021

Poznáte výnimočného pedagóga? Nominujte ho na ocenenie Učiteľ Slovenska 2021

7.9.2021, 10:02
Oznam

Verejnosť môže oddnes do 15. októbra nominovať pedagóga základnej či strednej školy na cenu Učiteľ Slovenska 2021. Informovala o tom komunikačná manažérka Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica Eva Sládková. (Vročníku 2020 sa učiteľka ZŠ Mateja Bella Ing. Marta Izsófová dostala do TOP 30.) 

Nominovaných organizátori ocenenia kontaktujú a ak vyplnia prihlášku, bude nominačný proces uzavretý. Víťaza napokon vyberie odborná porota, ktorej členkou je aj vlaňajšia ocenená, učiteľka Iveta Barková.

Programová manažérka Komenského inštitútu Zuzana Labašová priblížila, že cieľom ceny je meniť pohľad, akým svet pozerá na učiteľov.

Ambasádormi sú samé známe mená

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, ktorú organizujú pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Tento rok sa stali ambasádormi projektu vedec Pavol Čekan, moderátorka Adela Vinczeová, humorista Fero Joke, herečka Kristína Tormová a spisovateľ Daniel Hevier.

Tormová nominovala učiteľku svojich detí

„Učitelia to v našej krajine nemajú úplne jednoduché. Málokedy sú dostatočne ocenení a pritom je učiteľ tým, komu zverujeme nášho malého človeka. Nemám dôležitejších ľudí, ako tých malých, ktorých som priviedla na tento svet. Je to nesmierne zodpovedná funkcia. A preto mi je veľmi sympatické, že sa učitelia oceňujú, že sa pripomína ich dôležitosť,“ poznamenala Tormová, ktorá nominovala triednu učiteľku svojich detí Andreu Tóthovú.

Vysvetlila, že nomináciu si pedagogička zaslúži za individuálny prístup, láskavosť a v neposlednom rade aj humor.

Hevier pomáha učiteľom už mnoho rokov

Hevier poznamenal, že učiteľom pomáha niekoľko rokov svojou podporou a skúsenosťami.

„Pokladám to za potrebné najmä dnes, keď sa na nich kladú enormné nároky a nie vždy majú podporu spoločnosti, ale aj rodičov či celého systému,“ dodal. Rovnako ako Tormová sa rozhodol nominovať výnimočnú pedagogičku, ktorú osobne pozná.

Za všetkých učiteľov, ktorých sleduje na celom Slovensku spomenul Ivanu Zacharovú zo Základnej školy Pusté Sady. Podľa neho totiž vytvorila zo svojej školy „naozajstný sad, nie pustý, ale rozkvitnutý“.

Ocenenie so sebou prináša viacero plusov

Učiteľka roka 2020 Iveta Barková je na svoje ocenenie hrdá, no dopĺňa, že bez svojho pedagogického tímu by takú poctu nikdy nezískala.

„Náš ročník mal smolu v tom, že sme sa nikdy osobne nestretli, že všetky aktivity spojené s ocenením boli iba online, ale napriek tomu sme viacerí nadviazali medzi sebou pekné kontakty. Sila prepojenia výnimočných učiteľov je jedným z plusov takéhoto ocenenia,“ zhodnotila.

Učiteľom Slovenska za rok 2020 sa stala Iveta Barková, riaditeľka a učiteľka zo Senca
Za dôležité vníma najmä to, aby spoločne zdieľali príklady dobrej praxe, príbehy úspešných či výnimočných učiteľov a takto prispievali k posilneniu pozitívneho obrazu učiteľov na Slovensku.

Copyright © 2024 Šamorínčan