nedeľa, 21. apr. 2024
Poklady Šamorína pre školákov

Poklady Šamorína pre školákov

8.11.2021, 09:30
www.samorin.sk

Jednou z posledných aktivít prednedávnom ukončeného bylinkového projektu Mosonherb bolo vydanie sprievodcu po Šamoríne pre školákov. Ide o pracovný zošit Po pokladoch Šamorína, ktorý prichádza s doteraz málo známymi témami.

Spoluautorkou a editorkou publikácie je Valéria Kličková Szomolai, ktorá prezradila: o Šamoríne bolo vydaných už aspoň pol tucta publikácií, ale tento pracovný zošit je výnimočný tým, že nám ukáže mesto, jeho prírodné a kultúrne dedičstvo – zachované alebo už stratené, z iného uhla pohľadu.

„Na stránkach ožívajú zabudnuté, zbúrané alebo prestavané budovy a odkrýva sa ich zabudnutá história. Dozvieme sa, ako žili starí Šamorínčania a ktoré boli najslávnejšie šamorínske remeslá”, povedala.

Ako vyzeralo centrum mesta kedysi? Prečo sa nezachovala šamorínska železnica? Ako sa v Šamoríne odohrávala priemyselná revolúcia? Čo bolo na mieste dnešného Lidla a Kauflandu? Kam zmizli šamorínske jazerá? Kopec zaujímavých otázok a témy, ktoré v doterajších propagačných materiáloch o meste nenájdete. Sú založené prevažne na lokálnych prieskumoch súkromných osôb, často ešte doteraz nepublikovaných. „Chceli sme deťom povedať o veciach, o ktorých im už nemá kto povedať, vedia to už len nadšenci miestnej histórie. Chceli by sme, aby deti aj prisťahovalci spoznali starý Šamorín. Publikácia obsahuje 30 kapitol a nakoľko bola našou cieľovou skupinou mládež, spracovanie je krátke a k témam sme sa snažili priradiť aj úlohu. Pracovný zošit bol dokončený ku koncu septembra a slovenskú, resp. maďarskú verziu sme už distribuovali do šamorínskych základných škôl. Elektronická verzia visí na webovej stránke mesta”, doplnila editorka.

Na zostavení pracovného zošita spolupracovali Alžbeta Méryová, Lajos Tuba, Ján Hevera, Soňa Zakariášová, Lajos Horváth a Ľudovít Mathédesz. „Podarilo sa nám ho zostaviť v rekordne krátkom čase, vďaka flexibilite našich autorov, ktorým sa chcem aj touto cestou poďakovať za spoluprácu. Už máme niekoľko ďalších nápadov, ako tento pracovný zošit, resp. jeho témy ďalej rozvíjať“, dodala Valéria Kličková. (l)

Copyright © 2024 Šamorínčan