sobota, 20. júl. 2024
Podnikatelia zasiahnutí treťou vlnou môžu žiadať o dotáciu na nájomné

Podnikatelia zasiahnutí treťou vlnou môžu žiadať o dotáciu na nájomné

20.12.2021, 13:00
Ministerstvo hospodárstva

Ministerstvo hospodárstva opäť spúšťa vyplácanie dotácií na nájomné. Prevádzky, ktoré boli povinne zatvorené alebo bolo obmedzené ich fungovanie počas tretej vlny pandémie, už môžu podávať elektronické žiadosti.

Aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze budú žiadať prostredníctvom prenajímateľov. „Doteraz rezort hospodárstva vyplatil na dotáciách na nájomné 147 mil. eur. Pomoc bola vyhodnotená ako jedna z najefektívnejších a verím, že tomu bude tak aj teraz,“ zdôraznil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Zároveň upozornil, že pri náznaku podvodného konania dotáciu rezort neschváli a postúpi ju príslušným orgánom. „Voči podvodníkom sme nekompromisní, priživovanie sa na pomoci je neakceptovateľné,“ vyhlásil R. Sulík.

Dotácia bude vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom - najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania. Ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, nájomca bude mať možnosť zaplatiť toto nájomné v rovnako vysokých pravidelných mesačných splátkach do 48 mesiacov. „Je pre nás prioritou pomôcť čo najväčšiemu počtu podnikov. Požiadali sme preto Európsku komisiu o zvýšenie maximálnej výšky pomoci súhrne pre jednotlivé podniky podľa odvetví,“ podčiarkol šéf rezortu hospodárstva.

Podnikatelia môžu o dotácie žiadať do 28. februára 2022. Kompletné znenie výzvy je zverejnené na www.najmy [at] mhsr.sk">https://najmy.mhsr.sk/.  V prípade otázok je možné zaslať mail na najmy [at] mhsr.sk.

Copyright © 2024 Šamorínčan