nedeľa, 26. máj. 2024
Počet podvodov na senioroch pribúda

Počet podvodov na senioroch pribúda

29.10.2021, 08:25
Oznam

V rámci Trnavského kraja eviduje polícia, oproti minulému roku, viac ako dvojnásobný nárast počtu podvodov na dôchodcoch. 
V roku 2020 zaznamenali celkovo 8 prípadov, pri ktorých sa podvodníci snažili vylákať peniaze od starších osôb, pod rôznymi zámienkami. V jednom prípade, žiaľ, došlo aj k samotnej transakcii, keď údajný synovec vylákal od obete 8 000 eur. Zvyšných 7 pokusov podvodníkom nevyšlo a dôchodcovia o svoje úspory nakoniec neprišli. 

V tomto roku policajti riešili doteraz už 20 prípadov, z ktorých 9 bolo pre podvodníkov úspešných. Od poškodených získali celkovo 53 000 eur. Pokiaľ by som im podarilo oklamať všetkých 20 dôchodcov, celková škoda by sa vyšplhala na viac ako 100 000 eur. 

Hyenizmus podvodníkov nepozná hraníc. Ich najstaršou obeťou bol totiž v tomto roku 92 ročný pán. Priemerný vek potenciálnych ale aj skutočných obetí bol približne 76 rokov.

Podvodníci najčastejšie vystupujú ako: 
➡  syn, synovec, vnuk a pod. – chcú si na niečo požičať peniaze
➡  policajt kriminálnej polície – žiada kauciu, ináč pôjde rodinný príslušník do väzenia
➡  lekár – tvrdí, že pri dopravnej nehode, ktorú zavinil ich syn/vnuk, došlo k zraneniu osôb a potrebuje peniaze na odškodné.

Nemôže vraj volať, lebo ma odhryznutý jazyk a podobne. 

Apelujeme na rodinných príslušníkov, aby upozornili svojich najbližších, starších členov rodiny, nech sú obozretní a najskôr si vždy u niekoho z rodiny overia, či im skutočne mohol volať ich príbuzný. Starším občanom ďalej odporúčame, aby si domov nevpúšťali cudzie osoby.  Ak má niekto podozrenie, že môže ísť o akýkoľvek podvod, neváhajte a ihneď kontaktuje políciu na čísle 158.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan