sobota, 20. júl. 2024
Počas OH v Tokiu sa v Šamoríne uskutoční olympijský festival

Počas OH v Tokiu sa v Šamoríne uskutoční olympijský festival

2.7.2021, 08:41
TASR

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) usporiada počas OH v Tokiu olympijský festival. Atmosféra najväčšieho športového sviatku sa v čase Hier XXXII. olympiády od 23. júla do 8. augusta prenesie do Šamorína. Na návštevníkov čaká 17 dní športovania, kvalitnej zábavy i dobrého jedla.

Voľba areálu x-bionic sphere v Šamoríne za dejisko festivalu bola prirodzená. Rezort je oficiálnym Olympijským tréningovým centrom a ponúka športoviská pre množstvo rôznych športov.

Na veľký olympijský areál sa počas prázdninových dní premení rezort x-bionic sphere. Cieľom je, aby športová akcia leta na Slovensku so zameraním na celé rodiny priniesla návštevníkom pocity, ktoré prežívajú návštevníci olympijských hier. S podporou od Medzinárodného olympijského výboru (MOV) získal Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) licenciu na využívanie rovnakých vizuálov, ktoré budú na športoviskách v Tokiu. "S Olympijskými festivalmi majú veľmi dobré skúsenosti v susednej Českej republike, lákajú tam tisícky návštevníkov. Veríme, že sa nám niečo podobné podarí aj u nás. Vďaka licencii od MOV môžeme aj na Slovensko priniesť olympijskú atmosféru, ktorú mnohí Slováci ešte naživo nezažili. Ponúkame celým rodinám možnosť stráviť príjemné dni, vyskúšať si rôzne športové disciplíny v prítomnosti známych športových mien a ešte popritom podporovať našich olympionikov v ich tokijskom snažení. Festival môže byť symbolom návratu k športovaniu," uviedol prezident SOŠV Anton Siekel.

Voľba areálu x-bionic sphere v Šamoríne za dejisko festivalu bola prirodzená. Rezort je oficiálnym Olympijským tréningovým centrom a ponúka športoviská pre množstvo rôznych športov. "Kombinácia vyskúšať si športové disciplíny a zároveň podporovať športovcov v Tokiu vytvorí možnosti na nezabudnuteľný zážitok. Olympijský festival vhodne zapadol do ponuky našich prázdninových aktivít. Poskytujeme útočisko pre športovcov už niekoľko rokov, kde inde by sa mohla táto akcia konať, ako u nás. Sme kompetentní poskytnúť celý servis," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii predseda dozornej rady x-bionic sphere Juraj Bača.

SOŠV pripravil v spolupráci so svojimi partnermi pre návštevníkov bohatý program od predpoludnia až do neskorého večera. Každý deň budú súťaže o rôzne veci, bohatý sprievodný kultúrny program vrátane zaujímavých koncertov. Na Olympijský festival zavítajú nielen úspešní športovci z minulosti, ale po návrate z Tokia povedú do Šamorína aj kroky súčasných olympionikov. "Pripravená je veľká fanzóna, kde ponúkneme v spolupráci s RTVS fanúšikom nielen priame prenosy, ale aj záznamy z olympijských súťaží. Fun rádio presunie svoje vysielacie pracovisko priamo do Šamorína a jeho moderátori budú zabávať návštevníkov. Ponúkame možnosť vyskúšať si viac ako dve desiatky športov a ochutnať i skvelé jedlo. Jednotlivé ťaháky programu budeme predstavovať počas nasledujúcich dní. Rodiny s deťmi, mladší i starší ľudia sa majú na čo tešiť," povedala riaditeľka Slovenskej olympijskej marketingovej Kristína Czuczová.

Jedným z motívov usporiadania festivalu je návrat detí k športovaniu. Aj preto sú mnohé atrakcie určené pre najmladších, ktorí nemali v posledných mesiacoch veľa možnosti rozvíjať svoje pohybové aktivity. Pre najmenších sú pripravené aj koncerty obľúbených interpretov Spievankova a Paci Pac. "Návštevníci sa dozvedia viac o olympizme, dostanú možnosť zistiť, v ktorom športe sú dobrí. Bola by som rada, ak by sme v Šamoríne našli našu budúcu tenisovú hviezdu. Teším sa, že si s mnohými návštevníkmi zapinkám pre radosť," povedala ambasádorka Olympijského festivalu Dominika Cibulková, bývalá úspešná slovenská tenistka. Dodala, že na akcii sa zúčastnia aj deti z jej tenisovej akadémie. Ďalšími ambasádormi sú Anastasia Kuzminová, Róbert Vittek a Expl0ited.

Organizátori Olympijského festivalu sa budú riadiť aktuálnymi opatreniami na usporiadanie akcií. Vstup do areálu bude bezplatný, avšak počet návštevníkov bude kontrolovaný. "Bezpečnosť je pre nás, rovnako ako pre organizátorov olympijských hier, prvoradá," dodala Kristína Czuczová.

Predkrmom pre nadšencov športu pred olympijskými hrami i Olympijským festivalom bude 10. júla Farebný beh Slovenského olympijského tímu v Bratislave. Podujatie sa bude niesť v piatich farbách olympijských kruhov. Päťkilometrový beh nebudú vytrvalostné preteky na výkon a umiestnenie, hodiny ukazujúce výsledný čas budú tentoraz vypnuté. Na tento beh sa bude dať prihlásiť online prostredníctvom domény predpredaj.sk. Vzhľadom na limitovaný počet bežcov a skúsenosti z minulosti však organizátori odporúčajú online registráciu vopred. Po dobehnutí do cieľa budú na každého účastníka čakať poprední slovenskí športovci so svojimi podpisovými kartami. Bežci svojou účasťou vyjadria podporu aj slovenským olympionikom na blížiacich sa olympijských hrách v Tokiu.

Okrem Slovenska sa podobné Olympijské festivaly tento rok uskutočnia v Česku, Francúzsku, Austrálii, Litve, Holandsku či v Senegale.

Copyright © 2024 Šamorínčan