štvrtok, 20. jún. 2024
Piton bar v decembri končí

Piton bar v decembri končí

16.12.2021, 13:05
www.samorin.sk

Známy Piton bar v centre mesta v decembri končí svoju prevádzku. Nájomná zmluva s prevádzkovateľom nebude zo strany mesta predĺžená. V poslednom čase – najmä od júla tohto roka – bol verejný poriadok v bare na Veternej ulici a na jeho okolí pravidelne narúšaný. Bitky boli na dennom poriadku, hlavne v piatky. V septembri a októbri prešetrovala polícia dva vážne incidenty, raz boli dokonca napadnutí aj samotní policajti.

V septembri vypukla pred barom masová bitka, pobili sa srbskí a macedónski občania, pričom sa jeden človek vážne zranil, utrpel viacnásobné zlomeniny lebky a fraktúru lícnej kosti. V októbri napadli pred barom muža, ktorý utrpel otras mozgu a viacnásobné zlomeniny, v dôsledku ktorých musel podstúpiť operáciu. Napadli aj policajtov, ktorí v bare riešili konfliktnú situáciu.

Situácia sa stala kritickou
„Po niekoľkých dekádach nájomného vzťahu sme sa teraz rozhodli, že s prevádzkovateľom baru nájomnú zmluvu nepredĺžime. Situácia bola z roka na rok horšia. Desať rokov dozadu tam začala chodiť problémová klientela, ktorú bolo treba neustále riešiť. V posledných piatich rokoch to už začalo byť kritické a teraz sa to už úplne vyhrotilo. Nájomcovia baru sa neustále menili, okolo podniku bolo stále viac problémov, samospráva kvôli nim musela meniť aj VZN o otváracích hodinách. Po dlhom váhaní sme sa teda rozhodli, že bar zatvoríme nadobro. Znamená to pre nás síce výpadok príjmu, ale volíme radšej toto“ – vyhlásil primátor Csaba Orosz.

Narušenie verejného poriadku, výtržníctvo, bitky
Štamgastmi baru neboli šamorínski mladí ľudia. Sem-tam sa tam Šamorínčania mihli, ale väčšinou tento podnik zďaleka obchádzali. Chodili tam takmer výlučne cezpoľní a cudzinci pracujúci na Slovensku, ktorí tam vystrájali, vonku pri bare a na parkoviskách pili lacný alkohol kúpený niekde inde a vykrikovali. Na nočný hluk sa sťažovalo veľa obyvateľov z okolia, spísali dokonca aj petíciu. Situácia sa nakrátko zmenila, no bolo to len kvôli pandémii.

Zatvorí aj Magic Café
„Kaviareň Magic Café oproti Piton baru koncom roka zatvára tiež. S tým mesto nemá nič spoločné, oni si priestory prenajímajú od Jednoty. Piton bar však patrí k MsKS a preto máme v tomto prípade právo rozhodnúť. Nejaký čas tieto priestory na podobné účely určite neprenajmeme. Ešte nevieme, na čo ich využijeme, uvidíme, v akom stave vlastne vôbec sú” – vysvetľoval primátor.

Imre Szabados, náčelník mestskej polície tiež potvrdil, že s Piton barom bolo spojených množstvo problémov. Mestskí policajti museli kvôli rušeniu nočného kľudu zasahovať pravidelne a obyvatelia okolitých bytoviek sa neustále sťažovali. „Prevádzkovateľa sme viackrát vyzvali, že takto to ďalej nepôjde. Sami sa snažili udržať aký-taký poriadok, zamestnali aj SBS, no keď sa po záverečnej vyrútil z podniku dav alebo v lete ľudia popíjali aj vonku, museli sme veľakrát zakročiť aj tak. Prevracali smetiaky, stalo sa aj, že sa navzájom napadli kovovými tyčami, bolo to skratka neúnosné. Na primátora sa dokonca obrátila už aj štátna polícia, aby mesto niečo v tejto veci podniklo. Aby sme predišli väčším škodám, mesto sa napokon rozhodlo, že je načase ukončiť tieto problémy a bar dalo zavrieť” – dodal náčelník.

Článok vyšiel v decembrovom vydaní mesačníka Šamorín a okolie.

Copyright © 2024 Šamorínčan