sobota, 2. mar. 2024
IMG_6077

Panika z koronavírusu vybielila v Šamoríne regály s múkou

2.3.2020, 14:28
Slávka Gáborová

Strach z koronavírusu zrejme dorazil aj do nášho mesta. Už v piatok sa ľudia medzi sebou rozprávali, ako je v meste vykúpená múka či dezinfekčné čistiace prostriedky.

Dnes som prešiel viaceré obchody a tieto reči sa potvrdili. Regále s múkou sú takmer prázdne vo všetkých veľkých obchodoch. V supermarketoch Tesco, Lidl, Billa či Kaufland. ,,V sobotu už ľudia vo veľkom kupovali múku aj u nás,” povedala jedna z predavačiek v Jednote.  

Múka sa síce dá kúpiť, no regále sú takmer prázdne. Náporu kupujúcich neunikli ani cestoviny, v niektorých prevádzkach aj konzervy či strukoviny. Z viacerých obchodov zmizli aj čistiace dezinfekčné prostriedky.

Podľa ČTK dnes šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila zvýšenie rizika šírenia koronavírusu medzi obyvateľmi EÚ z mierneho na vysoké. V 18 krajinách Únie zaznamenali zatiaľ 2100 prípadov. Celkovo 38 občanov EÚ zomrelo. 

Nový koronavírus doteraz na Slovensku nepotvrdili. Odborníci odporúčajú ako prevenciu pravidelné umývanie rúk mydlom alebo dezinfekčným gélom, nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky. Vhodné je dbať na čistenie dotykových povrchov, ako kľučky, mobily, stôl a podobne.

Podľa odborníkov netreba si zbytočne podávať ruky a je dobré vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu.A ak to nie je nevyhnutné, necestujte.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan