nedeľa, 21. júl. 2024
Opatrenia sa uvoľňujú. V interéri je povolené nosiť namiesto respirátora rúško

Opatrenia sa uvoľňujú. V interéri je povolené nosiť namiesto respirátora rúško

24.5.2021, 07:42
Oznam

Od dnes sa v súvislosti so zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciu menia farby okresov aj podmienky fungovania prevádzok či organizácie hromadných podujatí. V žltých a oranžových okresoch je v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško, šál alebo šatku. V ostatných je v interiéri povinný respirátor.

Okres Dunajská Streda sa posúva do druhého stupňa ostražitosti - oranžová farba. Znamená to, že bude možné jesť aj vnútri v reštaurácii – so štyrmi ľuďmi pri stole alebo s členmi jednej domácnosti a s  rozostupom stolov aspoň dva metre.

Aké platia platia pravidlá:

Rúška

 • Žlté a oranžové okresy: v interiéroch je povolené nosiť namiesto respirátora rúško (šatku, šál). Rúško treba na hromadných podujatiach v exteriéri.

Reštaurácie 

 • Oranžové: povolené stravovanie v interiéri – štyri osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozstupy medzi stolmi.

Svadobné hostiny, kary či večierky

 • Pri vstupe treba mať negatívny výsledok PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo AG testu nie starší ako 24 hodín.
 • oranžových okresoch môže byť v interiéri do 50 osôb a v exteriéri do sto ľudí.

Bohoslužby, cirkevné a civilné obrady sobáša, krstu, pohrebu

 • oranžových okresoch je v interiéri obmedzené sedenie na 25 percent kapacity a v exteriéri 50 percent kapacity, do 500 osôb v exteriéri, do 250 v interiéri. Na státie v interiéri 50 a v exteriéri 100.

Starostlivosť o telo (kaderník, kozmetika)

Opatrenia sa nemenia, platí teda obmedzenie 15 štvorcových metrov na zákazníka.

Múzeá, galérie a výstavné siene

V lepších okresoch sa povoľujú skupinové prehliadky:

 • oranžové okresy – hromadné prehliadky do 15 osôb;.

Kultúrne podujatia 

 • Vo všetkých okresoch je povolené len sediace obecenstvo.
 • V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny a sú povolené aj hromadné podujatia pre stojace obecenstvo.

Kapacitné obmedzenia a spôsob sedenia sú stanovené rôzne pre jednotlivé farby okresov:

 • v 2. stupni ostražitosti (oranžová): na sedenie najviac 50 percent kapacity, ale najviac 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri; na státie najviac 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri,

Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená len v exteriéri, v lepších okresoch bude v interiéri povolená len pre max. 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti (oranžové okresy), respektíve max. 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti (žlté okresy).

Hromadné podujatia

Organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov, a to počas dvoch týždňov, potom má evidenciu kontaktov zničiť.

 • oranžových okresoch je povolené sedenie v interiéri do 25 percent kapacity, najviac však 250 ľudí. V exteriéri do 50 percent kapacity, najviac 500 ľudí. Iné pravidlá sú pri státí, a to v interiéri do 50 osôb a v exteriéri do sto ľudí.

Fitnescentrá

Nie je potrebný negatívny test.

Obmedzenie kapacity:

 • Oranžová: najviac 20 osôb alebo minimálne 15 štvorcových metrov na osobu.

Wellness, akvaparky, kúpele

Nie je potrebný negatívny test do vonkajších častí, vo vnútorných častiach ho budete potrebovať: AG nie starší ako 24 hodín, RT-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín. Test netreba deťom do 10 rokov.

 • Otvorené môžu byť v ružovej, oranžovej, žltej a zelenej fáze.
 • Kúpele, ktoré sú na základe indikácie lekárom, sú otvorené vo všetkých okresoch.

Hotely a ubytovanie

 • oranžovom okrese už obmedzenia nie sú.

Pravidlá pre reštaurácie a wellness platia rovnaké, ako sú nastavené v danom okrese.

Športové podujatia

Ružové a oranžové okresy: od 15. mája sa povoľuje obecenstvo.

Povinný je negatívny výsledok PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo AG testu nie starší ako 24 hodín.

Rozdielna je kapacita:

 • Oranžové okresy: podmienky platné pre hromadné podujatia, teda sedenie v interiéri do 25 percent kapacity, najviac však 250 ľudí. V exteriéri do 50 percent kapacity, najviac 500 ľudí. Iné pravidlá sú pri státí, a to v interiéri do 50 osôb a v exteriéri do sto ľudí.

Organizátor je povinný uschovať na 14 dní evidenciu divákov – meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt. Potom ju má zničiť.

Na podujatiach sa musí sedieť v každom druhom rade. Je zakázané jesť a piť. Na športové súťaže sú stanovené rôzne počty súťažiacich pre jednotlivé stupne covid automatu. Pre súťažiacich platí povinnosť negatívneho testu.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan