piatok, 29. mar. 2024
Omladené basketbalistky nestačili na favorizovaného súpera

2.11.2021, 11:00
FB ŠBK Šamorín, exz.sk

Podľa papierových predpokladov boli favoritkami sobotňajšieho zápasu basketbalovej NIKÉ Extraligy žien hráčky YOUNG ANGELS Košice. Zápas na juhu Slovenska potvrdil snáď všetky tendencie, ktoré doterajší priebeh aktuálnej extraligovej sezóny naznačil. Košičanky dokázali naplno využiť fakt, že súčasný Šamorín po výraznom omladení kádra, ešte len hľadá tie nebezpečné črty, ktorými sa jeho hra vyznačovala v predchádzajúcich rokoch.

Naopak „žlto-modré“, ktoré pri adekvátnom nasadení dokážu produkovať nielen efektívny, ale aj efektný basketbal, stále márne hľadajú dostatočnú úroveň dôslednosti v defenzíve, ktorou by si v dueloch s papierovo slabšími súpermi zbytočne nekomplikovali život a v zápasoch proti favoritom by mohli zvládnuť kľúčové momenty.

Aby sme nepísali abstraktne, tak dva príklady za všetky. Prvý tím Young Angels ponúkol v 5-minútovej „medzihre“ prvej štvrtiny, keď z 8:10 otočil na 25:11 a v podstate vybavil zápas. Ani to však východniarkam nezabránilo, aby do „veľkej“ prestávky dovolili hostiteľkám 11 útočných doskokov a tým (i tradične nie najvydarenejšou poslednou minútou) sa pripravili o ešte výraznejšie polčasové vedenie (47:23).

Keďže prvá polovica duelu rozdala karty dosť výrazne v prospech košického kolektívu, tak po obrátke tempo súboja výrazne opadlo. Celok Young Angels vývoj bezpečne kontroloval a prvú polovicu základnej časti uzavrel pohodlným víťazstvom 76:40.

Tamara Takács, hráčka ŠBK Šamorín: „Myslím si, že zápas mal dopadnúť lepšie. Bohužiaľ, v prvom polčase sme nevedeli normálne ubrániť súpera a z toho sme dostali veľa bodov. Mali sme lepšie odstavovať a doskakovať. V druhom polčase naša obrana vyzerala lepšie, ale bolo to stále málo. Som rada, že som si aj ja mohla trochu zahrať, ako 17-ročná hráčka nazbieram veľa skúseností a dúfam, že sa budem zlepšovať.“

Radko Dvorščák, tréner: „V prvom polčase sme sa prezentovali rýchlou, kolektívnou hrou. Žiaľ, sme v druhom polčase ubrali z nasadeného tempa a začali sme hrať o poznanie pomalšie. Našim najslabším momentom bol útočný doskok súpera aj napriek našej výškovej prevahe. Som rád, že všetky hráčky z lavičky dostali priestor aj sa bodovo presadili.“

Hodnotenie hlavného trénera YOUNG ANGELS Košice Radka Dvorščáka: „V prvom polčase sme sa prezentovali rýchlou a kolektívnou hrou. Žiaľ v druhom polčase sme ubrali z nasadeného tempa a začali hrať o poznanie pomalšie. Našim najslabším momentom bol útočný doskok súpera napriek výškovej prevahe na našej strane. Som rád, že všetky hráčky z lavičky dostali priestor a bodovo sa presadili.“

Hodnotenie hráčky YOUNG ANGELS Košice Radoslavy Ošťádalovej: "Dokázali sme udržať celý zápas v náš prospech, napriek tretej vyrovnanej štvrtine, vďaka našej dobrej tímovej energii v útoku. V obrane sme sa snažili sústrediť na dôkladnejšiu rotáciu, no dovolili sme súperovi ľahké doskoky. Myslím, že sme si dnes všetky schuti zahrali, čo sa odzrkadlilo aj na našom skóre, na ktorom sme sa každá podieľali.

ŠBK Šamorín – YOUNG ANGELS Košice 40:76 (23:47)

ŠBK Šamorín: Sujová/8 doskokov/ a Marcová/10 doskokov/ po 14, Bábiková 6, Lelkes Júlia a Šípková po 2 (Takács 2, Soóky, Slama a Lelkes Anna po 0), tréner: Albert Diósi.

YOUNG ANGELS Košice: Fluker 21/11 doskokov/, Higgins 14/11 doskokov/, Rodáková 5, Ošťádalová a Balážová po 4 (Dulovičová 8, Mikovčáková 7, Kristlová 6, Mončeková 3, Plavnická a Urbanová po 2), tréner: Radko Dvorščák.

TH: 10/13 – 10/17. Trojky: 2/23 – 0/9. Fauly: 19 – 17. Štvrtiny: 14:25, 9:22, 11:11, 6:18.
Rozhodovali: Uhrin, Hudec, Stopka.