štvrtok, 25. júl. 2024
Okres Dunajská Streda je v ružovej farbe. Čo sa mení od pondelka?

Okres Dunajská Streda je v ružovej farbe. Čo sa mení od pondelka?

14.5.2021, 07:56
Peter Gábor

Od pondelka nastanú veľké zmeny v opatreniach. Nebudú už celonárodné, ale po okresoch a podľa ich farby. Napríklad na návštevu v nemocnici treba očkovanie, test alebo potvrdenie o prekonaní covidu.

Zásadná zmena je, že pravidlá sa určujú už len podľa toho, v akom stave je daný okres a akú má farbu. Doteraz aj v lepších okresoch platili celoslovenské pravidlá.

Rúška

Žlté a oranžové okresy: v interiéroch je povolené nosiť namiesto respirátora rúško (šatku, šál). Rúško treba na hromadných podujatiach v exteriéri.
Bordové, červené a ružové okresy: v interiéroch treba respirátor.

Reštaurácie 

Bordové, červené, ružové: povolené terasy a výdajné okienko.

Obchodné domy

Pri vstupe už netreba negatívny test v žiadnom okrese, nebude sa už ani merať teplota. Zostávajú zatvorené detské kútiky a sedacie sekcie. Rozdiely podľa situácie budú v obchodných domoch pri konzumácii jedla a pitia:

V bordových okresoch sa aj naďalej nesmú konzumovať jedlá alebo nápoje. V ostatných okresoch je konzumácia povolená, podmienky závisia od stupňa varovania. Obmedzenia kapacity obchodných domov stanovuje vyhláška v závislosti od farby okresu. Podľa nového znenia covid automatu to znamená, že na jedného zákazníka musí byť 15 metrov štvorcových.

Návšteva v nemocnici (zmeny platia už od 14. mája):

Návštevy sú stále zakázané, ale platia viaceré výnimky.

Na návštevu tak budú môcť prísť:

zaočkovaní:
mRNA vakcínou (Pfizer, Moderna) – viac ako 14 dní po druhej dávke,
vektorovou vakcínou (AstraZeneca, Johnson & Johnson) – viac ako 4 týždne po prvej dávke;
ľudia s negatívnym testom:
PCR alebo LAMP test nie starší ako 72 hodín,  AG test nie starší ako 24 hodín; tí, čo prekonali covid pred nie viac ako 180 dňami; ľudia, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia – viac ako 14 dní po prvej dávke.
Naďalej platí výnimka pre kňazov, ktorí podávajú sviatosť pomazania ťažko chorým a umierajúcim. Stále je možné navštevovať osoby v paliatívnej starostlivosti, ktoré sú ťažko choré alebo umierajúce.

Svadobné hostiny, kary či večierky

Pri vstupe je potrebné mať negatívny výsledok PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo AG testu nie starší ako 24 hodín.

V ružových okresoch sú povolené v interiéri do 25 osôb, v exteriéri do 50 ľudí.
V oranžových okresoch môže byť v interiéri do 50 osôb a v exteriéri do sto ľudí.

Bohoslužby, cirkevné a civilné obrady sobáša, krstu, pohrebu

Okresy v bordovej, červenej a ružovej farbe – platí obmedzenie 1 osoba na 15 metrov štvorcových (nepočítajú sa deti do 10 rokov v sprievode dospelého). Ak je plocha sály menšia ako 90 metrov štvorcových, najviac v nej môže byť šesť ľudí.

Starostlivosť o telo (kaderník, kozmetika)

Opatrenia sa nemenia, je teda obmedzenie 15 metrov štvorcových na zákazníka.

Múzeá, galérie a výstavné siene

Bordové a červené okresy: povolené len individuálne prehliadky. V lepších okresoch sa povoľujú skupinové prehliadky:

Ružové okresy: hromadné prehliadky do 10 osôb. 

Kultúrne podujatia 

Vo všetkých okresoch je povolené len sediace obecenstvo.
Bordové okresy: kino zakázané. V ostatných okresoch sú povolené, a to aj kiná. S kapacitnými obmedzeniami.
V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny. Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená len v exteriéri

Hromadné podujatia

Organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov, a to počas dvoch týždňov, potom má evidenciu kontaktov zničiť.

V ružových do 25 osôb v interiéri alebo do 50 v exteriéri.
 

Fitnescentrá

Okresy vo fáze ružová, červená: vyžaduje sa negatívny test AG nie starší ako 24 hodín, RT-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín, netreba deťom do 10 rokov.

Obmedzenie kapacity:  Ružová: najviac 15 osôb alebo minimálne 25 metrov štvorcových na osobu.

Wellness, akvaparky, kúpele

Vo všetkých okresoch sa vyžaduje negatívny test antigénový nie starší ako 24 hodín, PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín, netreba deťom do 10 rokov.

Otvorené môžu byť v ružovej, oranžovej, žltej a zelenej fáze.

Kúpele, ktoré sú na základe indikácie lekárom, sú otvorené vo všetkých okresoch.

Taxislužby

Cestujúci môžu byť maximálne dvaja v jednom rade. V bordových, červených a ružových okresoch dezinfekcia po každom zákazníkovi

Umelé kúpaliská

Vo všetkých okresoch sa vyžaduje negatívny test AG nie starší ako 24 hodín, PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín, netreba deťom do 10 rokov. Povolená kapacita sa odvíja v závislosti od farby okresu:  Ružové: najviac 10 osôb.

Hotely a ubytovanie

Bordový, červený a ružový okres: na izbe môžu byť najviac dve dospelé osoby alebo členovia jednej domácnosti.
V oranžovom okrese už obmedzenia nie sú.
 

Športové podujatia

Ružové a oranžové okresy: od 15. mája sa povoľuje obecenstvo. Povinný je negatívny výsledokPCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo AG testu nie starší ako 24 hodín.

Kapacita:  Ružové okresy: do 25 percent kapacity hľadiska, najviac 250 ľudí v interiéri, 500 ľudí v exteriéri.

Organizátor je povinný uschovať na 14 dní evidenciu divákov – meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt. Potom ju má zničiť.

Na podujatiach sa musí sedieť v každom druhom rade. Je zakázané jesť a piť. Pre športové súťaže sú stanovené rôzne počty súťažiacich pre jednotlivé stupne covid automatu. Pre súťažiacich platí povinnosť negatívneho testu.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan