utorok, 16. apr. 2024
zakaz vychadzania

Od zajtra nás čaká lockdown, od pondelka zostáva doma aj druhý stupeň ZŠ

23.10.2020, 05:58
Peter Gábor

Vláda prijala takú formu lockdownu, ktorú by sme mohli alebo mali akceptovať a rešpektovať. Mohlo to byť výrazne horšie a bolestivejšie.

Vláda sa evidentne snaží zachrániť z ekonomiky, čo sa dá – cesty do zamestnania sú povolené (v štyroch najohrozenejších okresoch iba s negatívnym testom), jasle, škôlky a 1. stupeň základných škôl budú naďalej fungovať, a tak rodičia malých detí nemusia zostať doma.

Biznis môže pokračovať v nevyhnutnej miere a zrejme sa nezatvoria ani obchody, hoci včera večer ani po siahodlhých rokovaniach z neprehľadných Matovičových krízových štruktúr nebolo vôbec jasné, ako majú od zajtra fungovať.

Zákaz vychádzania mimo bydliska nebude podľa výnimiek platiť v čase od 1.00 do 5.00 h. Rovnako v prípade cesty na testovanie, do zamestnania, doprovodu dieťaťa do školy, návštevy najbližších potravín, lekárne, lekára či starostlivosti o blízku osobu. Výnimku má aj starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, 'venčenie' spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska. Možno tiež ísť na pohreb, poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, ako aj na čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Výnimku má aj pobyt v prírode v okrese bydliska a dojazd do bydliska do 25. októbra.

V rámci obmedzenia mobility sa od pondelka 26. októbra bude vyučovať dištančne aj na druhom stupni základných škôl, a to do 27. novembra. Prvý stupeň ZŠ sa môže zatiaľ vzdelávať v školách normálne, rovnako sa vyučovanie nezastavuje ani v materských školách a jasliach.

Copyright © 2024 Šamorínčan