piatok, 24. máj. 2024
Od štvrtka sa otvára čakáreň pre všetkých od 16 rokov. Vybrať si vakcínu nebude možné

Od štvrtka sa otvára čakáreň pre všetkých od 16 rokov. Vybrať si vakcínu nebude možné

27.4.2021, 15:18
dennik N

Minister zdravotníctva ohlásil otvorenie čakárne. Hlásiť sa budú môcť aj 16- a 17-roční, no s očkovaním musia počkať, kým budú na rade.

Už od štvrtka sa bude môcť do čakárne prihlásiť každý, ktoré má viac ako 16 rokov. Oznámil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Každý sa bude môcť zaregistrovať a potom bude čakať na termín – podľa veku či ochorení. Dnes je čakáreň otvorené pre ľudí vo veku 40 rokov a viac.

Vakcína nebude na výber

Pôvodne sa hovorilo, že sa čakáreň otvorí pre ľudí nad 18 rokov. Minister Lengvarský odôvodňuje zapojenie aj mladších tým, že vakcína od Pfizer-BioNTechu je momentálne schválená Európskou liekovou agentúrou od 16 rokov.

Minister verí, že systém čakárne zvládne taký veľký nápor prihlásených. Na prihlásenie čakajú tridsiatnici aj dvadsiatnici a možnosť teraz dostanú aj mnohí tínedžeri.

Vakcína sa ani po otvorení čakárne nebude dať vybrať. Podľa Lengvarského by to pri dnešných dodávkach vakcín bolo kontraproduktívne.

Do konca mája má prísť milión dávok od Pfizer-BioNTech. Minister odhaduje, že každý, kto sa chce zaočkovať, by mal mať prvú dávku už v polovici júna. A to aj vďaka väčšiemu množstvu vakcín práve od Pfizer-BioNTech.

Copyright © 2024 Šamorínčan