streda, 29. máj. 2024

Od pondelka už okresy aj v zelenej farbe

3.6.2021, 07:42
Oznam

Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje. Okres Dunajská Streda zostáva v žltej farbe.  Od pondelka 7. júna budú na Slovensku ešte stále tri červené okresy podľa farebnej škály Covid automatu, prvýkrát však pribudnú aj zelené okresy s najlepšou epidemickou situáciou a najmäkšími obmedzeniami.

Zelené okresy sú dva: Šaľa a Turčianske Teplice. V nich sa od pondelka do veľkej miery uvoľňujú protiepidemické opatrenia, napríklad v reštauráciách už nebudú žiadne obmedzenia. Zelené okresy sú v takzvanej fáze monitoringu.

Na porovnanie: v žltých okresoch je možné jesť aj v interiéroch reštaurácií, za stolom však môže byť najviac šesť ľudí alebo členovia jednej domácnosti.

 

Rúška

    Žlté a oranžové okresy: v interiéroch je povolené nosiť namiesto respirátora rúško (šatku, šál). Rúško treba na hromadných podujatiach v exteriéri.

Reštaurácie

    Žlté: povolené stravovanie v interiéri - pri stole môže byť maximálne 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti.

Obchodné domy

    Pri vstupe už netreba negatívny test v žiadnom okrese, nebude sa už ani merať teplota.
    Zostávajú zatvorené detské kútiky a sedacie sekcie.
    V interiéroch sa naďalej nesmie konzumovať jedlo a pitie. Výnimku majú zariadenia verejného stravovania v obchodných domoch, ktoré postupujú podľa podmienok platných pre prevádzky zariadení verejného stravovania.
    Obmedzenia kapacity obchodných domov stanovuje vyhláška v závislosti od farby okresu. Podľa nového znenia covid automatu to znamená, že na jedného zákazníka musí byť 15 štvorcových metrov.

Svadobné hostiny, kary či večierky

    Pri vstupe treba mať negatívny výsledok PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo AG testu nie starší ako 24 hodín.
    V žltých okresoch môže byť v interiéri do 100 osôb a v exteriéri do 250 ľudí.
    V zelených okresoch môže byť na akciách na státie do 50 percent kapacity, v interiéri do 500 osôb, v exteriéri do 1000 ľudí. Na akciách na sedenie v zelenom okrese môže byť zaplnené do 75 percent kapacity priestoru, v interiéri do 500 osôb, v exteriéri do 1000 ľudí.

Bohoslužby, cirkevné a civilné obrady sobáša, krstu, pohrebu

    V žltých okresoch: sedenie: do 50 % kapacity, maximálne 250 osôb; exteriér: do 75 % kapacity, najviac 500 osôb; státie: interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb.
   

Starostlivosť o telo (kaderník, kozmetika)

Opatrenia sa nemenia, platí teda obmedzenie 15 štvorcových metrov na zákazníka.

Múzeá, galérie a výstavné siene

 Skupinové prehliadky:
    žlté okresy – najviac 30 ľudí;
    zelené okresy – bez kapacitných obmedzení.

Kultúrne podujatia

    Vo všetkých okresoch je povolené len sediace obecenstvo.
    V ostatných okresoch sú povolené, a to aj kiná, s kapacitnými obmedzeniami.
    V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny a sú povolené aj hromadné podujatia pre stojace obecenstvo.

Kapacitné obmedzenia a spôsob sedenia sú stanovené rôzne pre jednotlivé farby okresov:

      v 1. stupni ostražitosti (žltá): na sedenie v interiéri 50 percent kapacity, ale najviac 250 ľudí, na sedenie v exteriéri najviac 75 percent kapacity, ale najviac 500 ľudí; na státie max. 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri,

Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená len v exteriéri, v lepších okresoch bude v interiéri povolená len pre max. 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti (oranžové okresy), respektíve max. 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti (žlté okresy).

Hromadné podujatia

Organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov, a to počas dvoch týždňov, potom má evidenciu kontaktov zničiť.

    V žltých – sedenie: do 50 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 75 % kapacity, max. 500 osôb. Státie: interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb.
 

Fitnescentrá

Nie je potrebný negatívny test.

Obmedzenie kapacity:

    Žltá: 30 zákazníkov alebo 1 zákazník na 15 štvorcových metrov .
 

Wellness, akvaparky, kúpele

Nie je potrebný negatívny test do vonkajších častí, vo vnútorných častiach ho budete potrebovať: AG nie starší ako 24 hodín, RT-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín. Test netreba deťom do 10 rokov.

    Otvorené môžu byť v ružovej, oranžovej, žltej a zelenej fáze.
    Kúpele, ktoré sú na základe indikácie lekárom, sú otvorené vo všetkých okresoch.

Taxislužby

    Cestujúci môžu byť maximálne dvaja v jednom rade.
    V červených a ružových okresoch dezinfekcia po každom zákazníkovi.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan