utorok, 3. okt. 2023
Od júla budú seniori nad 70 rokov cestovať v Trnavskom kraji zadarmo

Od júla budú seniori nad 70 rokov cestovať v Trnavskom kraji zadarmo

7.5.2021, 07:00
TTSK

Od júla budú cestujúci vo veku nad 70 rokov v rámci zavedenia integrovaného dopravného systému na území Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) cestovať v autobusoch prímestskej dopravy bezplatne. Zmeny nastanú aj v ďalších tarifných skupinách cestujúcich, vznikne kategória nad 62 rokov a o rok sa zvýši doterajšia kategória detí do 15 rokov. Zmeny odsúhlasili poslanci krajského zastupiteľstva na svojom stredajšom rokovaní.

"V súčasnosti sa seniori nad 70 rokov prepravujú za 0,20 eura za každých aj začatých 25 kilometrov," uviedol pri prerokúvaní predseda TTSK Jozef Viskupič. Po novom budú na bezplatné cestovanie potrebovať nahratie Senior pasu TTSK na ich dopravnú (čipovú) kartu, ktorú si cestujúci vybaví u dopravcu. Následne cestujúci zaplatí ročný prolongačný poplatok vo výške päť euro a celý rok cestuje v autobusoch prímestskej autobusovej dopravy bezplatne.

TTSK vytvoril aj kategóriu cestujúcich od dosiahnutia referenčného či dôchodkového veku, ktorá vo výmere cestového TTSK nateraz nie je definovaná a osoby nad 62 rokov sa prepravujú za jednosmerné cestovné platené v hotovosti alebo prostredníctvom čipovej karty. Od júla môžu cestovať so zľavou vo výške 25 percent. TTSK predpokladá, že z dôvodu poskytnutia zľavy pre túto kategóriu cestujúcich bude mať stratu vo výške okolo 275.000 eur.

Okrem toho zostáva v platnosti rodinný cestovný lístok v hodnote jedno euro, ktorý je platný na všetkých linkách dopravcov Arriva Trnava, SKAND Skalica a SAD Dunajská Streda cez soboty, nedele, sviatky a dni pracovného pokoja a voľna. Bezplatné cestovanie sa týka aj žiakov a študentov prostredníctvom dual bus karty, ktorí majú podpísanú učebnú zmluvu v systéme duálneho vzdelávania.

Copyright © 2023 Šamorínčan